16 kwietnia o godz. 19 Filharmonia Łódza zaprasza na koncert symofoniczny, którego repertuar pozwala odnaleźć w muzyce burzliwe emocje obecnych czasów. Koncert odbędzie się w formie płatnej transmisji online. Koszt dostępu: 14 PLN. Link: https://live.bilety24.pl/event/index/c3cc575b41be28f943e0136e6b2b2431234fcedc

„Wesendonck Lieder” to pieśni Ryszarda Wagnera do słów Matyldy Wesendonck, żony jednego z mecenasów kompozytora. Intensywność artystycznego wyrazu odzwierciedla prawdopodobnie wzajemne zauroczenie, jakie łączyło tych dwoje. Cykl powstał podczas pracy nad dramatem muzycznym „Tristan i Izolda”; w dwóch pieśniach kompozytor wprowadził pomysły muzyczne, wykorzystane później w operze.

Tytuł kwartetu smyczkowego „Śmierć i dziewczyna” Franciszka Schuberta pochodzi od tytułu pieśni, napisanej przezeń siedem lat wcześniej. Jej melodia pobrzmiewa w drugiej części utworu. Biografowie Schuberta wiążą ten fakt z czasem powstania dzieła: było to w 1824 roku, gdy schorowany kompozytor – choć zaledwie 27-letni – miał już przeczucie nadchodzącego schyłku istnienia. Muzyka oddaje dramatyzm walki między życiem a śmiercią, co jest możliwe między innymi dzięki silnemu skontrastowaniu temp, częstym zmianom tonacji i przekształceniom melodii. Większą mocą brzmienia utwór zachwyca w opracowaniu Gustawa Mahlera na orkiestr smyczkową.

Partię solową pieśni Wagnera wykona sopranistka Katarzyna Hołysz, na stałe współpracująca z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Filharmonią Narodową w Warszawie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej zagra pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego.


Wykonawcy:
Katarzyna Hołysz – sopran
Paweł Przytocki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ


Program:
R. Wagner – Wesendonck Lieder WWV 91
F. Schubert / G. Mahler – „Śmierć i dziewczyna” w opracowaniu na orkiestrę smyczkową

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Maryla_Rodowicz_plakat_-_bilety
Maryla Rodowicz wystąpi w Łodzi
theprimes-foto
The Primes w New Yorku
Rock and Love 2020 w Woolturze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*