koncertpoyapowyJuż w najbliższy piątek (25.05.2018) o godz. 19:00, w Klubie Wytwórnia w Łodzi zagrają wyjątkowe zespoły związane ze sceną najstarszego łódzkiego festiwalu. Koncert poYapowy to tradycyjne spotkanie miłośników piosenki autorskiej, poetyckiej i folkowej, które ma być podziękowaniem za kolejną edycję Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA. W maju do Łodzi zapraszane są nie tylko uznane gwiazdy, od lat występujące na studenckich scenach, ale również laureaci kolejnych edycji Przeglądu. W tym roku w Wytwórni zagrają między innymi Chwila Nieuwagi, Grupa Nijak, czy Teatr Piosenki Młyn. Wstęp wolny.

CHWILA NIEUWAGI – Jeden z najbardziej interesujących polskich zespołów folkowo–poetyckich. Powstał 10 lat temu, a swoje pierwsze kroki, jeszcze jako duet, stawiał między innymi na łódzkiej Yapie, czy Bieszczadzkich Aniołach. W 2011 roku ukazała się ich pierwsza płyta, która otworzyła nowy rozdział w polskim folku – zespół w swoich piosenkach nawiązywał nie tylko do tradycyjnych dla poezji śpiewanej autorów, ale również zaprezentował własną twórczość, odnoszącą się do śląskich korzeni. W 2011 roku zespół trafił również na składankę „Folk się gro” obok takich zespołów jak Żywiołak, Carrantuohill, czy Bubliczki. Rok 2013 to kolejna płyta, tym razem nagrana w towarzystwie takich muzyków jak Maciej Balcar z Dżemu, Jarosław Treliński i Dariusz Sojka. Zespół od lat jest związany z Yapą i zawsze chętnie do Łodzi wraca.

GRUPA NIJAK – Zespół, który mimo 30 lat nieprzerwanej działalności wciąż zaskakuje świeżością i nowymi kompozycjami. Jego historia zaczęła się 1978 roku w Łodzi, na Yapie. Grupa wyrosła z łódzkiego turystycznego nurtu studenckiego, który na przełomie lat 70. i 80. przeżywał prawdziwy renesans. Wcześniej działała jako kabaret, co pozwoliło jej zdobywać laury między innymi na festiwalu PAKA. W 1984 roku grupa wystąpiła również na festiwalu w Opolu, gdzie za piosenkę „Kopciuszek” wyróżniono ją w Opolskich Debiutach. Nijak to przede wszystkim piosenki pełne humoru i zabawy, choć niektóre kompozycje potrafią sięgać głębiej i poruszać rzeczy najistotniejszych, wzruszając i skłaniając do refleksji.

TEATR PIOSENKI MŁYN – Grupa skupiająca artystów z Hrubieszowa, tworząca piosenkę literacką, poetycką i kabaretową. Ale to nie wszystko! Wystawia również swoje własne, amatorskie spektakle teatralne. Powstała w 2007 roku i ma na koncie już trzy płyty. Teatr Piosenki Młyn był również wielokrotnie nagradzany między innymi na Ogólnopolskim Festiwalu Bardów, festiwalu OPPA w Warszawie, czy Lubelskim Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego.

JUSTYNA „SIENIA” SIENIUĆ – Poetka, pieśniarka, autorka tekstów i piosenek, a także niezawodowa aktorka rodem z Lwówka Śląskiego, choć mieszka, studiuje i tworzy we Wrocławiu. Jej piosenki są dalekie od tradycyjnej poezji śpiewanej. Twórczość Sieni to zabawa formą zarówno w warstwie muzycznej, jak i literackiej. Nie rzadko zaskakują słuchaczy, czasem bawią, a czasami zmuszają do myślenia. Justyna swoje wiersze publikowała między innymi w „Odrze” i „Wakacie”. Jest również laureatką wielu przeglądów takich jak Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, czy Festiwal Ogólnopolski Piosenki Artystycznej FOPA.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
phedora
Eris Is My Homegirl & Phedora w New Yorku
jef_plakat
Good Warning #777: Jef Barbara
Grzegorz Hyży i pokaz pociągu Impuls2 w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*