W sobotę, 29 lutego o godz. 18 w Wytwórni wystąpią: Kobranocka, Sztywny Pal Azji, Róże Europy, Proletaryat.

Cztery muzyczne ikony lat 80-tych na jednej klubowej scenie! To za sprawą ich wspólnego koncertu przywrócimy klimat tamtych lat i jarocińskiego festiwalu. Tych kapel nikomu nie trzeba przedstawiać, a ich hity śpiewane są do dziś. W tamtych czasach nie było Internetu, Youtube’a ani telefonów komórkowych. Twórczość zespołów niosła się za sprawą przegrywanych na Grundigach kaset i piosenkach śpiewanych przy ognisku. W telewizji były dwa kanały, w których 20 minut przeznaczone było dla „Wideoteki”, a przy życiu trzymał nas nieśmiertelny Marek Niedźwiecki z radiową Trójką i „Rozgłośnia Harcerska”. To tyle historii, teraz czas na muzyczny powrót do przeszłości!

KOBRANOCKA

Początki grupy Kobranocka sięgają roku 1984, kiedy spotkali się Kobra (Andrzej Kraiński) i Andrzej Marek Michorzewski. Pierwszy koncert zespołu odbył się rok później w Riwierze, w czasie festiwalu “Poza Kontrolą”. Następnie Kobranocka towarzyszyła Die Toten Hosen w czasie trasy po Polsce. W 1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie. W roku 1987 ukazała się pierwsza płyta Kobranocki „Sztuka Jest Skarpetką Kulawego”, a dwa lata później kolejna „Kwiaty Na Żywopłocie”, zawierająca słynny cover Stonesów „Współczucie dla diabła” oraz „Kocham Cię jak Irlandię”. W roku 1990 zespół wydał płytę „Ku Nieboskłonom”, w 1994 – „Niech popłyną łzy”, w 1999 – „Gold” i w 2005 – „Sterowany jest ten świat”. Pojawiły także składanki – „Gold”, „Koncert” i „The Best Of…”. Dyskografię zespołu zamyka płyta „Prawdopodobnie najlepsze”, wydana w 2016 roku.

SZTYWNY PAL AZJI

Sztywny Pal Azji – polski zespół rockowy, który największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90. Grupa Sztywny Pal Azji powstała na początku 1986, założona została przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru – Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka. Pierwszy sukces kapela odniosła na Festiwalu w Jarocinie w 1986 roku, gdzie zespół prezentował styl popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Grupa zakwalifikowała się do “złotej dziesiątki”, a piosenka „Nasze reggae” stała się nieoficjalnym hymnem imprezy. Rok później premierę miała debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Europa i Azja”. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, „Spotkanie z…” oraz „Wieża radości, wieża samotności” bardzo szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy Przebojów Programu Trzeciego. Na płycie gościnnie wystąpił Ryszard Wojciul, który wkrótce potem stał się członkiem zespołu.
W pełnym składzie Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987, w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988). Zespół wziął także udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej (1987 i 1989). W roku 1988 grupa wzięła udział w realizacji zachodnioniemieckiego filmu mówiącego o polskim rocku pt. „Dzień Solidarności”.

PROLETARYAT

Polski zespół rockowy, powstał w listopadzie 1987 r. Muzycy zadebiutowali w maju 1988, biorąc udział w jednym z lokalnych przeglądów. W 1989 roku zakwalifikowali się do festiwalu w Jarocinie, w którym wystąpili zdobywając Nagrodę Publiczności. W 1990 roku zespół wystąpił ponownie na festiwalu w Jarocinie. Jeszcze przed tym występem grupa rozpoczęła prace nad debiutanckim albumem „Proletariat”, który ukazał się w roku następnym. Jesienią muzycy przystąpili do rejestracji kolejnej płyty Proletaryat, która również ukazała się w roku następnym. Na wiosnę 1993 roku muzycy przystąpili do nagrań albumu „Czarne Szeregi”, który ukazał się jesienią. W marcu 1997 roku, w dziesiątą rocznicę powstania Proletarytu, wydali płytę „The Best of…”, zawierającą nagrania z całego okresu działalności. W 1999 roku ukazał się album „Made in U.S.A”. Jesienią 2003 na 15-lecie istnienia zespołu na CD ukazał się materiał z kasety „Revolt”. W 2006 roku ukazały się płyty „ReC” i „Recycling”. We wrześniu 2010 roku ukazała się kolejna płyta Proletaryatu zatytułowana „Prawda”. 13 kwietnia 2015 roku nakładem Agencji Artystycznej MTJ ukazał się ostatni jak dotąd album zespołu zatytułowany „Oko za oko”. Proletaryat to absolutna legenda polskiej sceny rockowej. Od samego początku, poruszając się w estetyce crossover, łączyli perfekcyjnie punk, hard core i metal. Kiedy dodamy do tego, mocne, zaangażowane i bardzo bezpośrednie teksty, łatwo znaleźć odpowiedź z czego wynika do dziś trwająca fascynacja zespołem. Duża ilość koncertów, piosenki na listach przebojów i przede wszystkim ogromna rzesza wiernych, zdeklarowanych fanów to sytuacja, do której dąży każdy muzyk. Proletaryatowi się udało.

RÓŻE EUROPY

Milion sprzedanych płyt, tysiące koncertów w całej Polsce, występy w USA, Anglii, Austrii, we Włoszech! Róże Europy oferują muzykę pełną przebojowości, autentyczności, ciekawej warstwy literackiej oraz uniwersalnego wielopokoleniowego przesłania. To jest zawsze lokomotywa szalonej muzyki z rockową energią, która porywa publiczność ze sobą. Tak jest wszędzie, gdzie grają. Oni lubimy koncertować, a publiczność lubi bawić się z nimi. Ostatnią płytę zespół wydał 13 grudnia 2013 roku z okazji 30-lecia. Album nosił tytuł „Zmartwychwstanie” i zawierał same premierowe piosenki.

Harmonogram koncertu:
17:00 Otwarcie Bram
18:00-19:10 Róże Europy
19:40-20:50 Sztywny Pal Azji
21:20-22:30 Kobranocka
23:00-00:10 Proletaryat

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wiezefabryk
Guantanamo Party Program i Wieże Fabryk w Grandzie
grzmiaca_pollitrowa
Yapa 2011 – zapowiedź
impact2014
Impact Festival 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*