d_4_kultur_na_piotrkowskiej_20140609_1226715240W środę, 17 września o godz. 21 w 6. dzielnicy wystąpi Kapela Nadęta – Marynarze Łodzi. Wstęp jest bezpłatny.

Orkiestry wojskowe odegrały w XIX w. i na początku XX w. w Łodzi wielką  rolę w życiu muzycznym oraz w upowszechnianiu muzyki.  Do I wojny światowej występowały na stałe tylko dwie orkiestry:  stacjonującego w Łodzi 6 Pułku Dragonów, przejętego w latach 70-tych XIX w. przez 37 Pułk Piechoty i 10 Brygady Artylerii ze Zgierza. Od lat 80-tych XIX w. zaczęło do miasta przyjeżdżać dużo zamiejscowych orkiestr wojskowych, liczba ich występów zaczęła znacznie przewyższać ilość koncertów orkiestr miejscowych. Orkiestry wojskowe nie poprzestawały na zaspokajaniu potrzeb swojego pułku, lecz koncertowały często w parkach, ogródkach i salach oraz miejscach większych zabaw i festynów. Odbiorcy w ogródkach restauracyjnych byli różni: fabrykanci, majstrowie, rzemieślnicy, kupcy, urzędnicy, rzadziej robotnicy i terminatorzy. Robotnicy słuchali koncertów orkiestr zazwyczaj w parkach, podczas większych festynów i imprez dobroczynnych.

Oprócz orkiestr wojskowych ważną rolę w życiu rozrywkowym ulic łódzkich, odgrywały cyrki które przyjeżdżały do Łodzi od 1860 r..Miasto często odwiedzały trupy braci Truzzich i A.Devigne’a, a cyrkowe namioty zazwyczaj rozstawiały się na Targowym Rynku (Pl. Dąbrowskiego), na Wodnym Rynku i na wolnym placu przy zbiegu ulic Zawadzkiej i Pańskiej  (Próchnika i Żeromskiego).

Kapela Nadęta – “Marynarze Łodzi “ to próba przywrócenia życia  artystycznego na ulicach miasta. Nazwa grupy została zaczerpnięta  od tytułu jednej z piosenek Jacka Bieleńskiego.  Niewielki zespół dęty złożony ze znakomitych muzyków takich jak Antoni Gralak, Dariusz Sprawka, Piotr Gwadera, Paweł Cieślak, Marcin Zabrocki  pod wodzą łódzkiego barda, przywróci atmosferę przełomu wieku, tworząc  do tekstów Bielasa muzykę inspirowaną orkiestrami wojskowymi i cyrkowymi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
KnZ
KnŻ w Dekompresji
Lona_Webber
Łona / Webber & The Pimps w Dekompresji
thestubs
The Stubs w Żarty Żartami

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*