Tu zaprasza na cztery noce z jazzem w ramach projektu Jesienny ether jazzu. Od 19 do 22 września przy Rewolucji 1905. 10 pojawią się kolejno: Gdańsk Necropolitan Orchestra, Quantum Trio, Marcelina Gawron i Freenology. Wstęp na każdy koncert wynosi: 40/30 zł.

19 września, godz. 21
Gdańsk Necropolitan Orchestra
Sami o sobie piszą: “Jak dorobiliśmy filozofię do muzyki” Necrosofia – [Greek nekro – combining form of nekrós – dead person, corpse, (adj.) dead; sophia – Koine Greek: σοφία sophía – wisdom] 1 i 2 listopada 2018 roku zeszliśmy do podziemi, by nagrać bardzo osobistą płytę. Postanowiliśmy nie popełniać żadnych założeń, ustaleń ani grać gotowych kompozycji. Nie można przygotować się na spotkanie z otchłanią. Z definicji jest niepoznana i pełna zagrożeń ale zawiera w sobie ogromny potencjał, z którego można czerpać, jeśli gotowi jesteśmy odważnie kroczyć poprzez jej zawiłe kurytarze. Pragniemy, by zimne limbo wiecznego trwania w którym można spotkać iskierki reminiscencji przeszłego życia na ziemi było dla nas i uważnych słuchaczy źródłem wiedzy.

Żeby móc porozumieć się z tym, co wykracza poza sferę logicznego rozumowania w świecie materialnym musieliśmy otworzyć się na działanie naszej nieświadomości i za jej pomocą szukać nowego języka, dźwięków, ciszy. Zaufaliśmy intuicji i pozwoliliśmy by była nam przewodniczką, by prowadziła nas przez nas samych do krain, o których istnieniu nie wiedzieliśmy. Wiedza o śmierci w naszej historii to wiedza o tym, co podziemne, ukryte, schowane, martwe dla nas i otaczającego świata. To szlak, na którym brak ścieżek, gdyż nikt nim nie chadza. To emocje i uczucia nieużywane, zakurzone na strychu naszej przeintelektualizowanej i pysznie racjonalniej psyche. To brzydota, lęk, odraza, niemoc ale i dziecięca naiwność, nadzieją czy wiara. Ktoś odważny i czujny może dosłyszy pojękiwania wynędzniałej miłości zamkniętej w kuferku Davy’ego Jonesa albo dostrzeże jej tryumf i ciepło wyniesione na firmament..Mamy nadzieję, że każdy w naszej muzyce dostrzeże siebie i swoje wnętrze, tak jak my ujrzeliśmy nasze nieznane do tej pory – kurytarze” W składzie Gdańsk Necropolitan Orchestra gra dwóch wybitnych muzyków, których można spotkać również na koncertach Zgniłość Dawid Lipka – trąbka oraz dziwadła i Maciej Sadowski – kontrabas oraz dziwadła.

20 września, godz. 21
Quantum Trio – polsko-­‐chilijskie trio założone w 2012 r. w Rotterdamie. Nazwa jest nieprzypadkowa, wyraźnie rezonująca w kompozycjach grupy. Pierwiastki składowe, nierozłączne i równorzędne: Michał Jan Ciesielski (saksofony), Kamil Zawiślak (fortepian), Luis Mora Matus (perkusja). Quantum Trio narodziło się z przyjaźni, młodzieńczych marzeń i muzycznych poszukiwań. Funkcjonując na odległość – między Roterdamem a Gdańskiem, zespół od lat gra w tym samym składzie. Jest to możliwe dzięki determinacji i wieloletniej przyjaźni muzyków. Quantum Trio na tle innych zespołów wyróżnia też skład instrumentalny. Jazzowe trio bez basu nadal jest zjawiskiem rzadkim. Jest to wyzwanie, które owocuje kreatywnością. Muzyka zespołu meandruje między jazzem, awangardą, muzyką klasyczną i współczesną, czerpiąc równocześnie z muzyki popularnej i progresywnej. Poalansować pomiędzy ciszą a udertrafi bzeniem z punkową energią. Członkowie zespołu swobodnie żonglują rolami – drapieżny saksofon, kojący fortepian i hipnotyzująca perkusja to tylko jeden z możliwych scenariuszy, który podlega dynamicznym zmianom. Muzycy świetnie czują się w swobodnych improwizacjach, jednak ich siłą są niebanalne i nieoczywiste kompozycje. Nazwa odnosi się do teorii mechaniki kwantowej i jest zespolona zarówno z muzyką, jak i pozamuzycznymi fascynacjami członków zespołu. Mechanika kwantowa to stale ewoluująca dziedzina nauki, której jedną z głównych zasad jest nieoznaczoność, przez co jest tak bardzo inspirująca. Zespół wydał trzy studyjne płyty: „Gravity” (For-­‐Tune, 2015), która otrzymała tytuł „Debiut Roku 2015” wg. Polish Jazz oraz podwójny album „Duality: ParGcles & Waves” (Nei Gong Music, 2017) doceniany przez publiczność i krytykę w Polsce i za granicą. „Quality Studio Live” to pierwszy album nagrany przez zespół na żywo z publicznością w warszawskim studio Quality. Najnowszy, trzeci studyjny album pt. “Red Fog” (Emme Record Label, 2019), nagrany został w odosobnieniu, w malowniczych okolicach Rzymu. Grupa scaliła swoje dotychczasowe znaki rozpoznawcze, czyli inspiracje muzyką filmową, klasyczną, free-­‐ jazzem i muzyką rozrywkową, w nowoczesne i cięższe, jazzowe brzmienie. Tematem przewodnim albumu jest symbolizm natury ludzkiej, to co podświadome, ukryte i pierwotne, tkwiące w każdym człowieku. W grudniu 2017 roku zespół zdobył Grand Prix na fesjwalu Jazz Juniors, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce.

21 września, godz. 21
Marcelina Gawron
Kompozytorka i autorka tekstów. Pochodzi z urokliwej miejscowości Jaworzna w Beskidzie Wyspowym. Od najmłodszych lat związana z muzyką. Początkowo kształcona w kierunku klasycznym – ukończyła klasę skrzypiec, PSM w Limanowej. Potem II stopień szkoły muzycznej w klasie kontrabasu, PSM w Tarnowie. Wiedza, którą zdobyła była bardzo cenna w późniejszej edukacji jazzowej. Ukończyła bowiem kierunek wokalistyka jazzowa – Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz studia drugiego stopnia na Akademii Muzycznej w Katowicach. „NOTES OF LIFE” to pierwsza autorska płyta wokalistki – Marceliny Gawron. Płyta zawiera kompilację dziewięciu autorskich utworów Marceliny, z których każdy to osobna notatka z życia opowiedziana dźwiękami i słowami. Na bazie wyrafinowanych harmonii oraz śmiałych pomysłów rytmicznych wokalistka głosem oddaje kolejne stany emocjonalne. Jako instrumentu z nieograniczony możliwościami, niejednokrotnie traktuje go instrumentalnie właśnie wchodząc w kolerację z pozostałymi instrumentami; czasem w minimalistycznych ale też wielokrotnie odważnych pomysłach aranżacyjnych. Melodie pozostają w pamięci słuchacza nie tracąc na oryginalności.

Marcelina Gawron zdecydowała się na klasyczną sekcję jazzową oraz wspaniale kolerujący z głosem instrument – trąbkę na zmianę z flugehornem. Wokalistce towarzyszą znakomici muzycy jazzowi wskładzie: Robert Majewski – trumpet, flugelhorn; jeden z czołowych trębaczy polskiej sceny jazzowej, Adam Jarzmik – piano, arrangements, Michał Barański – double bass, Piotr Budniak – drums.

22 września, godz. 21
Freenology, to lubelskie rock-jazzowe trio powstałe w 2014 roku. Od tego czasu konsekwentnie pracuje nad swoją muzyką, wymykając się jednoznacznym zaszufladkowaniom. Z pewnością można tu usłyszeć energię rocka, harmonię i rytmikę jazzu, narrację klasyki oraz improwizację free. Zespół należy do tych, które świetnie sprawdzają się na dużych scenach jak i w małych pubach. Zespół koncertował w Polsce i na Ukrainie, biorąc udział w takich imprezach jak: Jazzomyr (Żyromierz), Gogol Fest (Kijów), Noc Kultury (Lublin), XXI Międzynarodowe SPotkania Teatrów Tańca (Lublin). W grugniu 2018 ukazała się debiutancka płyta pt. “Freenology”. W skład zespołu wchodzą: Jarek Jurkiewicz – gitara, looper; Paweł Stryczniewicz – perkusja, Kuba Bajorek – gitara basowa.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
FIGO_F_BEDROOM
Bracia Figo Fagot w Bedroomie
samesuki
Same Suki w Z innej beczki
zoltko-zm
Tomasz Żółtko w Teatrze Małym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*