laj9Intl Jazz Platform to mistrzowskie warsztaty przygotowywane z myślą o miłośnikach jazzu oraz o kreatywnych artystach, zainteresowanych rozwojem umiejętności improwizatorskich oraz poszukujących inspirujących warunków do tworzenia i wyrażania własnych muzycznych pomysłów. Warsztaty odbędą się w dniach 25-28 lipca w Klubie Wytwórnia.

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które zrzesza najlepszych kreatywnych instrumentalistów jazzowych oraz zapewnia im warunki do tworzenia, wspólnego improwizowania, a także poznawania środowiska muzycznego zarówno polskiego, jak i zagranicznego. Warsztaty prowadzone są przez międzynarodową kadrę. W tym roku specjalny warsztat mistrzowski poprowadzi jeden z najważniejszych muzyków nowojorskiej sceny muzyki improwizowanej – Jim Black.

ARTYŚCI PROWADZĄCY WARSZTATY:

Jim Black – Urodzony w Seatle w 1967 r., obecnie mieszka w Nowym Jorku, jest jednym z najbardziej wziętych perkusistów nowojorskiej sceny jazzowej.   Gra na perkusji od 17 roku życia. Dorastał, grając wszystko i wszędzie – od garażowego rocka po swingujący big-band. Dziś perkusista Jim Black jest czołową postacią światowej sceny improwizowanej. Posiada niezwykłą wyobraźnię oraz zdolność do tworzenia skomplikowanych struktur rytmicznych. Jest jednym z niewielu perkusistów, którzy wypracowali własny, łatwo rozpoznawalny styl gry na bębnach. Jim Black powszechnie uważany jest za wielkiego innowatora i jednego z najciekawszych perkusistów jazzu.

Maciej Obara – polski saksofonista altowy i kompozytor, jeden z najbardziej obiecujących i interesujących artystów młodego pokolenia jazzowego w Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Obara jest muzykiem, który nieustannie generuje wyzwania i muzyczne propozycje, zarówno dla siebie, jak i dla współpracujących z nim artystów.

Ole Morten Vaagan – norweski kontrabasista i kompozytor. Vaagan zadebiutował pod koniec lat 90., kiedy to rozpoczął swój projekt Ole Morten Vågan Projekt, z którym wyruszył w trasę dla Nordnorsk Jazzforum w 1999 r. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Trondheim na kierunku Jazz. W roku 1999 r. stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji MOTIF z legendarnym Mathiasem Eickiem. Zespół Vaagana zyskał uznanie entuzjastów jazzu oraz krytyków na całym świecie:

Jon Falt – ur. 28 sierpnia 1979 r. szwedzki perkusista i kompozytor. Swój pierwszy zestaw perkusyjny otrzymał w wieku trzech lat. Dzisiaj jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozchwytywanych muzyków jazzowych. Jon najbardziej znany jest ze współpracy z legendą światowego jazzu Bobo Stensonem.  Koncertował również z The Stoner, Fredrikiem Ljungkvistem, Yun Kan 5, wokalistką Lina Nyberg, trio Adama Forkelida, co pokazuje różnorodność tego bez wątpienia jednego z najważniejszych szwedzkich muzyków jazzowych.

Tom Arthurs – brytyjski trębacz, flugelhornista i kompozytor (na stałe mieszka w Berlinie). Uczestnik programu Artyści Nowej Generacji realizowanego przez BBC oraz Take Five: Europe prowadzonego przez organizację Serious, producenta London Jazz Festival. W swojej twórczości z łatwością porusza się w świecie rozbudowanych kompozycji orkiestrowych, intymnej muzyki kameralnej oraz eksperymentalnej, a zarazem pięknej i intrygującej muzyki improwizowanej.

Dominik Wania – polski pianista znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej. W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Jest stypendystą programu Młoda Polska, który umożliwił mu podjęcie nauki w New England Conservatory w Bostonie pod kierownictwem Danilo Pereza. Ten okres znacząco zaważył na jego rozwoju i bardzo ukierunkował go na indywidualizm, który w połączeniu z klasycznym wykształceniem daje ogromny wachlarz improwizatorskich możliwości. Prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku asystenta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lonaweber
Łona, Webber & The Pimps w Scenografii
poster_02.06
soundimage4experience No. 8: Pan Stain Meet The Ambient
yapa
Koncert przedYAPOWY

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*