hitt25 maja o godz. 21 w Jazzdze rozpocznie się koncert Ha-Tichona. To niezwykła okazja zobaczenia Mikołaja Trzaski z zespołem. Wstęp: 20 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu.

Mikołaj Trzaska w najnowszym projekcie muzycznym Ha-Tichona podjął wyzwanie naturalnego połączenia brzmień muzyki chasydzkiej z ideą jazzu free improvize. Celem jest próba ożywienia tradycyjnego żydowskiego muzykowania, które było drogą do osiągnięcia doświadczenia religijnego przeżywanego na równi przez muzyków i słuchaczy. Ta improwizacja jazzowa zainspirowana chasydzkimi melodiami zmierza do wywołania stanów mistycznych, a tym samym przywraca muzyce jej pierwotną rolę – łączenie społeczności w przeżyciu religijnym.

Mikołaj Trzaska – urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzy projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem.

Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in: Resonance – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około trzydziestu płyt.

Mark Sanders – Przedstawiciel londyńskiej sceny jazzowej, od lat 90. Współpracujący w sekcji rytmicznej z Paulem Rogersem. Zaczął koncertować i nagrywać m.in. z zespołami Evana Parkera i Eltona Deana, Georgiem Grawe, Hellene Labarierre, a także w ramach projektów wytwórni NATO z muzykami indiańskimi, hiszpańskimi i marokańskimi. Nagrywa z zespołami dub-rockowego basisty Jah Wrobble’a, Ronnie’m Drew z „The Dubliners” i latynoskimi muzykami z „Molam Lao”. Długoletnie zainteresowanie muzyką elektroakustyczną zaowocowało współpracą z Patem Thomasem, Johnem Wallem, Springheel Jackiem. Jest autorem ponad 100 płyt i gościnnie udziela się jako instruktor wolnej improwizacji w Królewskiej Akademii Muzycznej.

Olie Brice – Jazzowy improwizator, którego odwiecznym marzeniem było grać na kontrabasie. Znany ze współpracy z takimi muzykami jak Evan Parker, Paul Dunmall, Mark Sanders czy Steve Noble. Gra muzykę klezmerską oraz bałkańską. Obecnie muzykuje z takimi zespołami jak „Oi Va Voi”, „Shekoyakh”, „The Magic Trombolinos”.

/fot. Piotr Wołoszczyk

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
chor
XIII Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis
monikaurlikny
Monika Urlik w New Yorku
IMG_4859
T.Love w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*