gmf_familyGeyer Music Factory to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na terenie Białej Fabryki Ludwika Geyera – jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. W piątkowe wieczory wakacji o godzinie 21 wewnętrzny brukowany dziedziniec Białej Fabryki zamienia się w estradę dla artystów. Przed nami jeszcze cztery koncerty organizowane przez cały sierpień.

Geyer Music Factory 2016 “Rodziny”

5 sierpnia 2016, g. 21 – Szcześniak & Herdzin
12 sierpnia 2016, g. 21 –  Guthman
19 sierpnia 2016, g. 21 – Zieliński
26 sierpnia 2016, g. 21 – Grohman Orchestra

5 sierpnia 2016, g. 21.00 – Szcześniak & Herdzin, „Songs from Yesterday”

Mietek Szcześniak – śpiew
Krzysztof Herdzin – fortepian, aranżacje, śpiew
Robert Kubiszyn – bas
Cezary Konrad – perkusja

Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin stworzyli wspólnie wyjątkowy projekt z serii „Great American Songbook”. Ten pierwszy zaśpiewał doskonale jak zawsze, ten drugi jest autorem stylowych i bezpretensjonalnych aranżacji. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko, decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a czy Stevie Wondera. Wydawnictwo promują „This Is Not America” w oryginale wykonane przez Davida Bowiego i Pata Metheny oraz „Lovely Day” Billa Withersa i „Tears In Heaven”, ale również piosenki dużo mniej oczywiste, których odkrywanie sprawia wielką przyjemność.

Mieczysław Szcześniak nagrał siedem solowych płyt, na Festiwalu w Sopocie zdobył nagrodę bursztynowego Słowika, odebrał aż trzy Fryderyki. Fani pokochali jego talent, niepowtarzalną barwę głosu i niespotykany wśród polskich solistów feeling. Swoją twórczością reprezentuje to, co w muzyce najbardziej finezyjne i wyszukane.

Krzysztof Herdzin z kolei jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej oraz pop. Jest pianistą, aranżerem, dyrygentem. W różnych muzycznych rolach pojawił się aż na dwustu płytach, z czego szesnaście „pokryło się złotem” a trzy „platyną”. Jest autorem nagrodzonej Oscarem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, a także laureatem Fryderyka w kategorii jazzowy kompozytor/aranżer roku.

12 sierpnia 2016, g. 21.00 – Guthman

Małgorzata Zalewska-Guthman – harfa
Gary Guthman – trąbka, flugelhorn
Filip Wojciechowski – fortepian
Paweł Pańta – bas
Cezary Konrad – perkusja

Trąbka i harfa, linearnie i akordowo, jazzowo lub klasycznie i wreszcie… kompozytor i muza… czyli Mistrz i Małgorzata. Wzajemnie inspirujący się duet solistów stworzył razem piękną muzykę, której inspiracją była powieść Michaiła Bułhakowa. Współpracę tę trafnie określił Tomasz Jakubowski w swojej recenzji płyty „Master and Margarita”:

„Szkoda, że premiera Mistrza i Małgorzaty Gary Guthmana odbyła się w zamkniętej przestrzeni filharmonii, a nie w publicznej telewizji, w porze największej oglądalności.

Mamy bowiem do czynienia z niezwykłą płytą: zafascynowany powieścią Bułhakowa Guthman stworzył muzykę współczesną, ale wyraźnie nawiązującą do muzyki dawnych lat. Mistrz i Małgorzata pozwala nam nie tylko przenieść się do powieści Bułhakowa, ale i posmakować fantastyki zawartej na jej kartach. Elektryczna harfa Małgorzaty Zalewskiej (o której Jerzy Waldorff mówił, że umiejętnie łączy talent i urodę) oraz trąbka Gary Guthmana, amerykańskiego muzyka, dyrygenta i aranżera, stanowią połączenie rzadko słyszane, ale nadzwyczaj interesujące.

Mam nadzieję, że muzyka zainteresuje słuchaczy tak samo jak powieść. Mamy tu zatem do czynienia z kompozycjami dojrzałymi i świadomymi, z czystą fascynacją kompozytorską i świetnym wykonaniem.”

Usłyszycie Państwo kilka utworów z tej płyty, ale także przeboje Henry Manciniego, Paula Desmonda, Sergio Mendesa i Ernesto Lecuona. Zapowiada się wyjątkowy wieczór.

Zapraszamy
Małgorzata i Gary

19 sierpnia 2016, g. 21.00 – Zieliński

Jacek Zieliński – skrzypce, śpiew
Andrzej Zieliński – instrumenty klawiszowe, śpiew
Gabriela Zielińska-Tarcholik – śpiew
Bogumił Zieliński – bas
Rafał Tarcholik – perkusja

Piosenek „Skaldów” można posłuchać nie tylko w wykonaniu pełnego składu zespołu, ale również na koncertach kameralno-rodzinnych. Trzon tego projektu stanowią założyciele i liderzy zespołu bracia Andrzej i Jacek Zielińscy.
Andrzej jest kompozytorem większości piosenek, gra na instrumentach klawiszowych i śpiewa.
Jacek, również kompozytor, śpiewa, gra na skrzypcach i trąbce. Wraz z nimi występują dzieci Jacka. Bogumił Zieliński – gitara basowa, Gabriela Zielińska-Tarcholi – śpiew, a także mąż Gaby – Rafał Tarcholik – perkusja. W ich wykonaniu można posłuchać wszystkich największych przebojów zespołu „Skaldowie”.

26 sierpnia 2016, g. 21.00 – Grohman Orchestra – PREMIERA GMF!

Tomasz Gołębiewski – skrzypek stojący
Marta Kalińska – skrzypce
Paulina Wielgosińska – skrzypce
Małgorzata Sowierka-Chmiel – altówka
Maria Filipiak – wiolonczela
Piotr Kozłowski – kontrabas
Katarzyna Przybylska – flet
Agata Piotrowska-Bartoszek – obój
Dorota Cegielska – fagot
Mirosław Kłys – klarnet
Zbigniew Monkiewicz – waltornia
Piotr Grzywiński – waltornia
Sebastian Dworczak – perkusja
Krzysztof Herdzin – aranżer

Grohman Orchestra przyjęła swą nazwę od imienia wielkiego konesera sztuki, łodzianina Henryka Grohmana. To muzycy Filharmonii Łódzkiej, liderzy poszczególnych grup oraz koncertmistrz jako skrzypek-dyrygent.

Grohman Orchestra gra na co dzień walce, arie, polki, uwertury i marsze rodziny Straussów, jednak aby rozszerzyć swój repertuar powstał projekt – klasyka polskiej rozrywki. Największe przeboje muzyki rozrywkowej, korzystając z wyobraźni Krzysztofa Herdzina, nabrały nowego wymiaru. Cała sala śpiewa z nami! Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie na Geyer Music Factory, gdzie zagramy go po raz pierwszy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Spełnione Nadzieje Melomanów: Yankel Band
Festiwal Pierogów Świata w Łodzi
Fish
Fish w Dekompresji

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*