IMG_9498Gratka dla kolekcjonerów płyt winylowych. Tuż przed świętami oficjalną premierę będzie miała pocztówka dźwiękowa z Alibabkami. W czerwcu bieżącego roku legendarny zespół wokalny wraz z grupą Bartenders nagrał w studiu Radia Łódź ponownie piosenki z debiutanckiego singla Alibabek , ” W rytmach Jamajka Ska”, z 1965 roku. Do piosenki “Już nie twist” zrealizowano teledysk, dostępny w internecie. Przy okazji sesji nagraniowej zrodził się pomysł wydania utworu, tak jak robiono to przed laty, na pocztówce dźwiękowej. Unikatowe wydawnictwo w nakładzie zaledwie 500 egzemplarzy, wytłoczono specjalnie na winylowy swap, na który Radio Łódź zaprasza 18 grudnia, do koncertowego studia im. Henryka Debicha.

Rozmawialiśmy z Januszem Kuszem – animatorem polskiej sceny reggae i ska o symbolicznym początku mody na jamajskie rytmy w Polsce jakim był krążek Alibabek. Uznaliśmy, że pocztówka będzie świetnym nawiązaniem do tamtych czasów. Ludzie wciąż przechowują w szufladach stosy takich nośników. Co prawda zniknęły punkty, w których przez lata można było zamawiać pocztówki ze swoją ulubioną piosenką, jednak renesans płyty winylowej sprawił, że niektóre tłocznie wprowadziły unowocześnioną technologię produkcji pocztówek na nowo. Wykorzystaliśmy ten fakt – przyznaje Marcin Tercjak, dziennikarz muzyczny Radia Łódź.

18 grudnia. w dniu premiery, uczestnicy giełdy płytowej będą mieli szanse jako pierwsi zdobyć unikatowa pocztówkę. Kilkanaście egzemplarzy z podpisem artystów, trafi do słuchaczy i na licytację. Na świąteczny winylowy SWAP przyjadą do Radia Łódź wystawcy z całej Polski, muzyczni pasjonaci, którzy zabiorą ze sobą kilka tysięcy czarnych płyt. Będą też wytwórnie, między innymi Kayax i Vinylowo.

SWAP łączymy z audycją radiową, w której dziennikarze „ na żywo” zagrają z czarnych krążków i opowiedzą o kulcie i kulturze słuchania muzyki z charakterystycznym trzaskiem – zapowiada Marcin Wąsiewicz, dyrektor programowy Radia Łódź.

Na zakończenie SWAP’u wystąpi młody alternatywny artysta Swiernalis, którego aranżacje powstawały w jednej z łódzkich piwnic.

Grudniowa giełda przygotowan wspólnie z Radiem Łódź i Łódzką Giełdą Fonograficzną jest okazją do poszukania muzycznego upominku. Zapraszamy do Radia Łódź, ul. Narutowicza 130, w niedzielę 18 grudnia, od godziny 13.00 do 20.00.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
tabasko
O.S.T.R. Tabasko & Noise Trio w Wytwórni
The Southern Brothers w Iron Horse
tsaaa
TSA w New Yorku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*