baner_koncertW środę 21 września o godz. 18.00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi rozpocznie się koncert pt. „Warszawska Jesień w Łodzi”. Będzie to zakończenie trwających w uczelni warsztatów muzyki współczesnej z udziałem zespołu „European Workshop for Contemporary Music”. Tworzą go młodzi muzycy z Polski i Niemiec, którzy pod kierownictwem Rüdigera Bohna zaprezentują m.in. kompozycje mistrzów muzyki współczesnej – Salvatore’a Sciarinna i Marka Andre. W roli solistów wystąpią japońska sopranistka Shigeko Hata oraz wiolonczelista Andrzej Bauer. Wstęp wolny, ul. Żubardzka 2a.

European Workshop for Contemporary Music (EWCM) to zespół powołany do życia przez Warszawską Jesień i Niemiecką Radę Muzyczną w 2003 roku i od tego czasu regularnie występujący na warszawskim Festiwalu. EWCM ma charakter sinfonietty. Polscy uczestnicy tworzą zawsze jego połowę i są studentami wybranej polskiej akademii muzycznej. W tym roku jest to grupa 8 osób – studentów Akademii Muzycznej w Łodzi, a zespół dopełniają muzycy z Niemiec. W ramach tygodniowych warsztatów w Sali koncertowej Akademii (14-20 września) przygotowują wspólnie program, który zostanie przedstawiony w ramach koncertu w Łodzi (21 września), następnie podczas „Warszawskiej Jesieni” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (23 września) i w Filharmonii w Luksemburgu (25 września).

Podczas tych koncertów zostaną wykonane dzieła utytułowanych kompozytorów europejskich, których utwory święcą triumfy na estradach i scenach całego świata. W programie znajdą się kompozycje Introduzione all’oscuro na 12 instrumentów Salvatore’a Sciarrina i Oczekiwanie na wiolonczelę i orkiestrę kameralną Marcina Bortnowskiego. W tym utworze partię solową wykona jeden z wiodących polskich wiolonczelistów Andrzej Bauer. Ponadto zabrzmią dzieła francuskiego kompozytora Marka Andre (ni na 14 instrumentów) oraz czeskiego twórcy Ondřeja Adámka (Karakuri na sopran i 15 instrumentów). W kompozycji Adámka partię solową zaśpiewa japońska sopranistka Shigeko Hata.

EWCM to zespół młodzieżowy – do wzięcia udziału w warsztatach i koncercie zaproszeni zostali utalentowani młodzi polscy i niemieccy muzycy – studenci, którzy przygotowując ambitny program, mają możliwość zaznajomienia się z wymagającymi współczesnymi technikami gry, rozwijają swoje umiejętności zawodowe, zapoznają się z repertuarem współczesnym. Nad ich pracą czuwają Rüdiger Bohn – stały dyrygent prowadzący warsztaty oraz instrumentaliści z berlińskiego mozaik ensemble – zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki nowej, którzy prowadzą zajęcia dotyczące rozumienia i interpretacji indywidualnych partii instrumentalnych

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
moderna
68. Sesja „Musica Moderna”
Andre Rieu w Atlas Arenie
3-AZ-festiwal-plakat
3. AŻ Festiwal – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*