17 października w Filharmonii Łódzkiej zaplanowano wyjątkowy koncert w wykonaniu artystów londyńskiej The Royal Philharmonic Orchestra. Solistą będzie amerykański pianista polskiego pochodzenia Konrad Binienda.

17 października o godz. 20:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się nadzwyczajny koncert galowy w wykonaniu The Royal Philharmonic Orchestra. Muzyków tego znanego w skali globu zespołu artystycznego poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Maestro Grzegorz Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, który w RPO wypełnia również Permanent Associate Conductor. Przedsięwzięciu patronuje Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński.

Tego wieczoru melomani usłyszą kompozycje przepojone polskością w interpretacji świetnych artystów, co z pewnością dostarczy wiele satysfakcji i szczerej radości – mówi Tomasz Bęben, Dyrektor Filharmonii Łódzkiej.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną trzy poematy symfoniczne Mieczysława Karłowicza: „Stanisław i Anna Oświecimowie” op. 12, „Epizod na maskaradzie” op. 14 oraz „Smutna opowieść” op. 13. W charakterze solisty wystąpi natomiast rekomendowany przez Maestro Grzegorza Nowaka amerykański pianista polskiego pochodzenia – Konrad Binienda. Laureat Chopinowskiego Konkursu Pianistycznego Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku i innych prestiżowych konkursów wykonawczych zagra własne opracowanie „Allegro de concert A-dur” op. 46 F. Chopina.

Partnerem medialnym koncertu jest Radio Łódź.  Łódzka rozgłośnia zarejestruje to wyjątkowe wykonanie, a melomani, którzy tego wieczoru nie będą obecni w filharmonii, koncertu wysłuchać będą mogli m.in. w specjalnym programie radiowym.

 – Szykujemy też kolejną gratkę dla naszych słuchaczy. Pamiątką koncertu orkiestry z Londynu będzie płyta CD. Zarejestrujemy wykonanie „na żywo”. To niezwykła okazja, ale i wyzwanie. Przygotowujemy się do niego jako do jednego z ważniejszych w naszej historii – zapowiada Prezes Radia Łódź i Redaktor Naczelny Dariusz Szewczyk.  

The Royal Philharmonic Orchestra (RPO) – Królewska Orkiestra Filharmoniczna swój status jednego z czołowych brytyjskich zespołów utrzymuje już od siedemdziesięciu lat. Została założona w 1946 roku przez Sir Thomasa Beechama, co przyczyniło się do rozbudzenia brytyjskiego życia muzycznego po II wojnie światowej. Obecnie orkiestra stale współpracuje między innymi z Pinchasem Zukermanem, Alexandrem Shelleyem i polskim dyrygentem Grzegorzem Nowakiem, z którym wystąpi w Łodzi. Zagraniczne tournées są stałym i ważnym elementem działalności zespołu. Ponadto muzycy biorą udział w niestandardowych przedsięwzięciach: nagrywają ścieżki dźwiękowe do gier wideo, filmu i telewizji, towarzyszą artystom muzyki popularnej, realizują program edukacyjny i społecznościowy RPO Resound z myślą o młodzieży, osobach bezdomnych i chorych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kompozytorzy z Japonii, Wielkiej Brytanii i Włoch laureatami Konkursu im. G. Bacewicz
Andre Rieu w Atlas Arenie
alina_adamska
Nagroda w Konkursie artNoble dla Aliny Adamskiej-Raitarovskyi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*