TerazPolska_JanLisiecki212 stycznia, w Filharmonii Łódzkiej odbył się uroczysty koncert „Teraz Polska!” pod patronatem firmy ATLAS. Gwiazdą wydarzenia był Jan Lisiecki, siedemnastoletni pianista, przez krytyków okrzyknięty „arystokratą fortepianu” i porównywany do samego Fryderyka Chopina.

Tytuł koncertu nie był przypadkowy. Odnosił się do silnego patriotycznego uczucia, jakim Jan Lisiecki, urodzony i mieszkający w Kanadzie, darzy Polskę, skąd zawsze z radością przyjmuje zaproszenia na występy i którą chętnie reprezentuje na zagranicznych scenach. „Teraz Polska!” to również nawiązanie do polskiego zespołu solistów, którzy tego samego wieczoru zagrali w Filharmonii: Agaty Bartoszek (obój), Doroty Cegielskiej (fagot) i Konrada Bukowiana (wiolonczela) z FŁ oraz Radosława Pujanka (skrzypce), pierwszego koncertmistrza Filharmonii Wrocławskiej. Orkiestrę poprowadził Daniel Raiskin, szef-dyrygent Filharmonii Łódzkiej i główny dyrygent Staatsorchester Rheinische Philharmonie. Nazwa wydarzenia była także ukłonem w stronę firmy ATLAS jako mecenasa koncertu – producenta działającego globalnie, ale silnie związanego z Polską, podkreślającego swoje korzenie i od wielu lat wspierającego polską sztukę i kulturę.

W programie znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna i Piotra Czajkowskiego. Repertuar ten zgromadził na sobotnią ucztę muzyczną rzeszę melomanów, dla których dodatkową atrakcją był fakt, iż młody pianista wydał niedawno album z koncertami Mozarta w Deutsche Grammophone – jednej z najlepszych wytwórni płytowych. Płyta została entuzjastycznie przyjęta przez słuchaczy i krytyków muzycznych. Nic więc dziwnego, że fani dokonań artystycznych i fortepianowej wirtuozerii Jana Lisieckiego tłumnie ustawili się po koncercie po autografy.

joomplu:47600

Po występie, przy akompaniamencie braw, młody artysta otrzymał od Jacka Michalaka, Wiceprezesa firmy ATLAS, Atlasowego bociana. – Mamy nadzieję, że nasz bocian będzie towarzyszył Janowi Lisieckiemu we wszystkich trasach koncertowych, uskrzydlając go i przywołując ciepłe wspomnienia związane z pobytem w Łodzi i koncertem w Filharmonii. – komentował sobotnią ucztę muzyczną Jacek Michalak.

Jan Lisiecki urodził się w 1995 roku w Calgary w Kanadzie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako pięciolatek, a zadebiutował 4 lata później. W wieku 15 lat był już znany na kanadyjskich i międzynarodowych estradach, m.in. w Carnegie Hall (Nowy Jork), Salle Pleyel i Salle Cortot (Paryż), Hekulessaal (Monachium), Suntory Hall (Tokio), Hali Koncertowej Filharmonii Warszawskiej, w Seoul Arts Centre, Zurich Tonhall. Wielokrotnie nagradzany, częstokroć zostawał najmłodszym laureatem konkursów. Koncertował z najwybitniejszymi dyrygentami, solistami i kwartetami z całego świata. Był gościem wielu międzynarodowych festiwali, otwierał m.in. festiwal w Seulu i sezon koncertowy w Paryżu, grał dla Królowej Anglii przed stutysięczną publicznością na Wzgórzu Parlamentarnym w Ottawie.


 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
75. sesja Musica Moderna
andre_rieu_1
Andre Rieu w Atlas Arenie (foto)
plakat_konkurs_skrzypcowy
I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*