Balalajki_Moskwa_18.02.2012_3Łódzki studencki zespół folkowy „Bałałajki” uczestniczył w dniach 16-19 lutego 2012 r. w Moskwie w IX edycji międzynarodowego festiwalu „Gwiazdozbiór Mistrzów”.

Festiwal gromadzi co roku najwybitniejszych muzyków grających na domrach i bałałajkach oraz lutników wykonujących te instrumenty. Najlepsi soliści, zespoły kameralne i orkiestry wykorzystujący wschodniosłowiańskie instrumentarium pochodzą z Rosji, gdzie naucza się gry na bałałajkach i domrach nawet w konserwatoriach. Rosyjscy muzycy dominowali liczebnie na moskiewskim festiwalu, z zagranicy zaproszono niewiele zespołów, a jednym z nich i jedynym z Polski były łódzkie „Bałałajki”.

„Bałałajki” pod kierownictwem muzycznym Barbary Sobolczyk zdobyły sobie największe uznanie publiczności, co było dla samych członków zespołu sporą niespodzianką, gdyż poziom wszystkich wykonań był bardzo wysoki. Wydaje się, że moskiewską publiczność ujęły przede wszystkim widoczny entuzjazm Polaków i pasja, z jaką wykonywali swój program. Również organizatorzy festiwalu docenili występ naszego zespołu i przyznali polskim muzykom nagrodę w postaci wysokiej klasy lutniczej bałałajki.

„Bałałajki” otrzymały zaproszenie na kolejną edycję festiwalu oraz propozycje współpracy i wspólnych projektów od najlepszych rosyjskich solistów i zespołów kameralnych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
alekino_lodz
Ale Kino! w Filharmonii Łódzkiej
plakat-przesluchan-hertogenbosch
Polskie eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w ‘s-Hertogenbosch
kolory18
Kolory Polski 2018 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*