W sobotę wieczorem (14 grudnia br.) uroczystym Koncertem Laureatów zakończył się 2. Międzynarodowy Ko Jie muzyki Grażyny Bacewicz. Dla prof. Łukasza Błaszczyka, przewodniczącego jury i dyrektora konkursu, było to jedno z najważniejszych zadań imprezy zorganizowanej w roku 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci tej wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki: – Każdy z uczestników zgodnie z regulaminem musiał przygotować do wykonania na konkursie dwa utwory Grażyny Bacewicz i teraz każdy z nich zabierze je ze sobą w świat. Mam nadzieję – mówi Profesor Błaszczyk – że ta muzyka zostanie w ich repertuarze i dzięki temu będzie pojawiać się częściej na estradach koncertowych w Polsce i przede wszystkim – za granicą. W programie Koncertu Laureatów znalazły się „Witraż” i „Kaprys polski” Bacewiczówny oraz muzyka Piotra Czajkowskiego i Camille’a Saint-Saënsa.

fot.Dariusz Kulesza

2. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz odbył się w Łodzi w dniach 8 – 14 grudnia 2019 roku dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Konkurs był także współfinansowany ze środków Fundacji PZU. Partnerzy wydarzenia: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina oraz Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

fot.Dariusz Kulesza

Konkurs został objęty honorowymi patronatami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Raua, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Opiekę medialną nad wydarzeniem sprawują: TVP Kultura, TVP3 Łódź, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Plaster Łódzki, Kalejdoskop, Cameral Music, TuŁódź oraz RMF Classic.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
74. sesja Musica Moderna
IV-Lodzki-Maraton-Bachowski-banner
IV Łódzki Maraton Bachowski
21. Kolory Polski – program

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*