7soczekKoncertem laureatów w Kościele św. Mateusza w Łodzi zakończył się 6 marca III Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Jana Kucharskiego.

Jury konkursu pracujące pod kierunkiem prof. Ludgera Lohmanna ogłosiło listę laureatów około godz. 15, niedługo po zakończeniu przesłuchań II etapu. Spośród sześciorga finalistów najwyższą – II nagrodę – otrzymał Tomasz Soczek studiujący w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Ponadto wręczono trzy III nagrody ex aequo, których laureatami zostali: Koreanka Hyoju Ahn (Royal Academy of Music in London / Korean National University of Arts), Przemysław Łesak (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu) i Tomasz Zebura (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie). I nagrody nie przyznano.

Nagrodzeni organiści wystąpili podczas koncertu laureatów, których odbył się w czwartkowy wieczór w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi. Wszyscy zagrali utwory z II etapu konkursu – muzykę Maxa Regera i Louisa Vierne’a.

Zdobywa II nagrody – Tomasz Soczek (ur. 1990) jest studentem pierwszego roku studiów magisterskich w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i dra hab. Witolda Zabornego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem II nagrody oraz nagrody specjalnej na III Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Alexandra Goedicke w Moskwie oraz I nagrody na I Międzyuczelnianym Konkursie na Organach w Stylu Północnoniemieckiego i Francuskiego Baroku w Katowicach. W roku akademickim 2013/14 został stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jako solista i kameralista występował w festiwalach muzycznych krajowych i w Republice Czeskiej. Swoje umiejętności doskonali na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Jaroslava Tůmę, Lorenzo Ghielmiego i Oliviera Latry.

6soczek

III Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Jana Kucharskiego odbywał się w Łodzi w dniach 2-6 marca 2014 roku. Do I etapu konkursu przystąpiło 25 uczestników z Polski i zagranicy, który oceniało jury w składzie: Ludger Lohmann (Stuttgart) – przewodniczący jury,  Pieter van Dijk (Amsterdam/Hamburg), Piotr Grajter (Łódź), Irena Wisełka-Cieślar (Łódź), Witold Zaborny (Katowice).

Organizatorzy konkursu: Katedra Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi.


fot. Dariusz Kulesza – mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2652
Culture Clash w Akademii Muzycznej (foto)
Kevin Kenner doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi (foto)
II-Lodzki-Maraton-Bachowski---banner
II Łódzki Maraton Bachowski

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*