19042013_079W 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim w Filharmonii Łódzkiej odbył się niezwykły koncert Kwiatów Polskich. Dedykowany był pamięci Marka Edelmana, a także związany był z obchodami Roku Tuwima w naszym mieście.

Kwiaty Polskie to jeden z najznakomitszych utworów autorstwa Juliana Tuwima. Powstał z tęsknoty do naszego kraju po wybuchu II Wojny Światowej. Symfonię na tenora, chór i orkiestrę stworzył nie mniej utalentowany Mieczysław Weinberg, urodzony w Warszawie kompozytor, który prawie całe życie spędził w ZSRR. Uznawany jest za jednego z trzech najwybitniejszych kompozytorów z obszaru obecnej Rosji.

Podczas piątkowego koncertu słuchacze mogli usłyszeć krótki wstęp dotyczący getta warszawskiego i Kwiatów Polskich w wykonaniu Joanny Podolskiej, a później niespełna godzinne wykonanie utworu składającego się z dziesięciu części zrealizowanego przez Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Łódzkiej oraz tenora Pavlo Tolstoy’a. Dyrygentem był Ernst van Tiel.

joomplu:52372

Weinberg w swojej symfonii próbował odtworzyć świat znany z kart poematu Juliana Tuwima. Dźwięki instrumentów “przemienił” w dźwięk ulic, szczekających psów, bawiących się dzieci, kupców. A w tle –  marsz żałobny Fryderyka Chopina. Wszystko z tęsknoty za ukochanym krajem.

Zobacz także:

Strefy Tuwima – gra dla dzieci i młodzieży (foto)

Na rogu Tuwima (foto+wideo)

Tuwimowy kogiel-mogiel (foto)

Migany Tuwim na każdy dzień (wideo)

Pamiątkowa tablica w miejscu urodzenia Juliana Tuwima (foto)

Dupa Tuwima na Piotrkowskiej 101 (foto+wideo)

Rambo Jet w Pasażu Schillera (foto)

Tuwim w Sejmie (foto)

Nakaz fotografowania Tuwima (foto)

100-lecie debiutu Tuwima na Piotrkowskiej (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
sfk_570
Kantata o kawie J.S. Bacha (foto)
Kevin Kenner doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi (foto)
17022013_115
Europejski Festiwal im. Jana Kiepury – przystanek Łódź (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*