Fundacja Carpe Diem zaprasza na kolejną odsłonę Jesiennych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku w każdy wtorek i czwartek października w Archikatedrze Łódzkiej będziemy mieli szansę wysłuchać koncerty i recitale. Wstęp wolny.

KONCERT I

wtorek, 13 października 2020, godz. 19

RECITAL ORGANOWY “Transkrypcje i opracowania”
Marek Stefański (Kraków) – organy

PROGRAM:

Gustav Adolf Merkel (1827–1885) – Fantazja op. 113 (opracowanie na organy: Marek Stefański)
Josef Gabriel Rheinberger (1839–1901) – 3 pieśni “Religioese Lieder” op. 157 (opracowanie: Marek Stefański):
“Vater unser”
“Ave Maria”
“Abendlied”
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – opracowania chorałów z kantat i pasji (Marek Stefański):
“Vater unser im Himmelreich” BWV 1083 i BWV 416
“Meine Seele erhebt den Herr’n” BWV 10 (c.f. kolorowany, Chorał-Fugato)
“Sei gegruesset, Jesu guetig” BWV 410 i BWV 499
Tadeusz Machl (1922–2003) – Witraże, cz. III (opracowanie: Marek Stefański)
Stanisław Moniuszko (1819–1872) – IV Litania Ostrobramska
Kyrie eleison – Christe eleison – Kyrie eleison

KONCERT II

czwartek, 15 października 2020, godz. 19.00

KONCERT ORGANOWY
Tomasz Soczek (Kraków-Warszawa) – organy

PROGRAM:

Thierry Escaich (*1965) – Évocation II
Charles-Marie Widor (1844–1937) – V symfonia organowa f-moll op. 42 nr 1:
cz. I – Allegro vivace
Maurice Duruflé (1902–1986) – Prélude et fugue sur le nom d’Alain
Tomasz Soczek (*1990) – Preludium i fuga w skali C-akustycznej
Tomasz Soczek – Preludium i fuga na temat Tonus peregrinus
Petr Eben (1929–2007) – Finale z cyklu Musica dominicalis

KONCERT III

wtorek, 20 października 2020, godz. 19.00

RECITAL ORGANOWY
Hanna Dys (Gdańsk) – organy

PROGRAM:

Dietrich Buxtehude (1637-1707) – Prelude in d, BuxWV 142
Louis Vierne (1870-1937) – Berceuse z cyklu Pieces en style libre
Louis Vierne – Impromptu z cyklu Pieces fantasique
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Concerto G-dur, BWV 592
Piotr Czajkowski (1840–1893) – Dziadek do orzechów – fragmenty (transkrypcja na organy – J.Abbing): Marsz, Taniec wieszczki cukrowej
Gabriel Fauré (1845–1924) – Pavana op. 50 (w transkrypcja na organy – O. Dopenheuer)
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – IV Sonata B-dur op.65

KONCERT IV

czwartek, 22 października 2020, godz. 19.00

RECITAL KAMERALNY
Zespół instrumentów dętych blaszanych „Kwintesencja” (Łódź):
Wojciech Wolniak – trąbka
Bernard Zdonek – trąbka
Fryderyk Bodzianowski – waltornia
Emil Nocuń – puzon
Marcin Wojsznarowicz – tuba

PROGRAM:

Jeremiah Clarke (1674-1707) – Trumpet Voluntary
Victor Ewald (1860-1935) – Quintet No. 1 cz. 1
Kevin McKee (ur. 1980) – Escape
Chip de Stefano (ur. 1969) – Sunset’s echo
Antonín Dvořák (1841-1904) – Largo
Giovanni Gabrieli (1557-1612) – Canzona per sonare No. 2
Ennio Moricone (1928-2020) – Obój Gabriela
Jacob de Haan (ur. 1959) – Dakota
Leonard Bernstein (1918-1990) – Maria
Joy Webb (ur. 1932) – Share my yoke
Giacomo Puccini (1858-1924) – Nessun dorma

KONCERT V

wtorek, 27 października 2020, godz. 19.00

RECITAL ORGANOWY
Radosław Marzec (Bydgoszcz) – organy

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Toccata et Fuga d-moll BWV 565
Antonio Martin y Coll („Flores de Musica”, 1706) – Diferencias sobre la Gayta
Francisco Correa de Arauxo (1584–1654) – Susana (Facultad organica, no 61)
Antonio Martin y Coll – Tamborilero
Johann Sebastian Bach – Sonata G-dur, BWV 530 (Vivace – Lente – Allegro)
Pierre Attaingnant (1494–1552) ¬ Branle gay de Poitou
Louis – Nicolas Clerambault (1676–1749) – Récit de Nazard (Suite de deuxieme Ton)
Pierre Attaingnant – Tourdion
Nicolas de Grigny (1672-1703) – Recit de tierce en taille (Gloria)
Johann Sebastian Bach – Passacaglia c-moll BWV 582

KONCERT VI

czwartek, 29 października 2020, godz. 19.00

RECITAL KAMERALNY
25-lecie działalności artystycznej i 30-lecie posługi organistowskiej Jakuba Garbacza
DUO CONASONANTES
Joanna Woszczyk-Garbacz – flet (Łódź)
Jakub Garbacz – organy (Łódź)

PROGRAM:

Dietrich Buxtehude (1637–1707) – Preludium i fuga fis-moll BuxWV 146
Antonio Vivaldi (1678–1741) – Koncert F-dur „Jesień” („LʼAutunno”) RV 293
Allegro – Adagio molto – Allegro
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Preludium i fuga a-moll BWV 543
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Andante C-dur, KV 315
César Franck (1822–1890) – Preludium, fuga i wariacje h-moll, op. 18
Astor Piazzolla (1921–1897) – Tanti anni prima
Astor Piazzolla (1921–1897) – Oblivion
Hans-Andre Stamm (*1958) – Rondo alla celtica

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
filharmonia-dk-1149
100 lat Filharmonii Łódzkiej
11666229_1072261602793793_5368767241199870343_n
Grohman Orchestra – Klasyka Polskiej Rozrywki
XXI Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*