21 września o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się koncert symfoniczny – inauguracja sezonu artystycznego 2018/19. Bilety kosztują: 60/50 i 50/40 zł.

W tym sezonie artystycznym Filharmonia podkreśli znaczenie dorobku Krzysztofa Pendereckiego – który w tym roku obchodzi 85. urodziny – poprzez prezentację kilku jego dzieł. Pierwsze z nich, Psalmy Dawida, przeznaczone na chór mieszany, perkusję i instrumenty strunowe, publiczność usłyszy już podczas koncertu inauguracyjnego. Utwór, oparty na fragmentach „Psałterza Dawidów” Jana Kochanowskiego i nagrodzony w 1959 w Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP, dowodził zakotwiczenia artysty w tradycji judeochrześcijańskiej.

II Symfonia Leonarda Bernsteina „The Age of Anxiety” (Wiek niepokoju) została zainspirowana poematem (o tym samym tytule) brytyjskiego poety Wystana Hugh Audena (1947). „Bernstein czytał go z zapartym tchem – twierdzi Marcin Majchrowski. – Podkreślał później, że zasadniczym tematem poematu (i muzyki) jest zapis trudnych poszukiwań wiary”. Zdaniem krytyka, II Symfonia pokazuje ambicje i horyzonty Bernsteina jako kompozytora. „Jest to kompozycja niejednoznaczna i dość eklektyczna. Łączy różne style i sposoby kształtowania przestrzeni brzmieniowej, od bardzo ambitnych, kojarzących się z rodzajem impresjonizmu muzycznego, aż do cytatów muzyki rozrywkowej, knajpianej”. Partię fortepianu wykona Joseph Moog, chwalony za wybitne umiejętności techniczne i dojrzałą, przemyślaną wizję muzyczną. Jego album z koncertami Edvarda Griega i Maurycego Moszkowskiego był nominowany do nagrody Grammy.

Bogdan Pociej uważał Dmitrija Szostakowicza, za największego, po Mahlerze, symfonika. Powstała w 1939 r. VI Symfonia h-moll, prawykonana w Leningradzie, miała być symfonią chóralną opartą na poemacie Majakowskiego „Lenin”, ale zamysł ten nie został zrealizowany. W symfonii tej dominuje pierwiastek liryczny, a po jej premierze sowieccy krytycy oskarżali kompozytora o „formalizm”. Za pulpitem dyrygenckim stanie Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej. Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie przedkoncertowe (g. 18.15–18.45), które w Sali Kameralnej poprowadzi Konrad Mielnik.

Wykonawcy:
Joseph Moog – fortepian
Paweł Przytocki – dyrygent, dyrektor artystyczny FŁ
Dawid Ber – przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ

Program:
Krzysztof Penderecki – Psalmy Dawida
Leonard Bernstein – II Symfonia na fortepian i orkiestrę „The Age of Anxiety”
Dmitrij Szostakowicz – VI Symfonia h-moll op. 54

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat_konkurs_skrzypcowy
I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz w Łodzi
Pianohooligan w Filharmonii Łódzkiej
rubinstein
IV Rubinstein Piano Festival – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*