kwiaty_polskie_20130420_1522482648W piątek, 12 września o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się inauguracja sezonu artystycznego 2014/2015.

W programie znajdą się : K. Szymanowski – Uwertura koncertowa E-dur op. 12, A. Panufnik – Koncert fortepianowy, P. Czajkowski – II Symfonia e-moll op. 17 „Małorosyjska”. Wykonawcy: Ewa Kupiec – fortepian, Daniel Raiskin – dyrygent i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej.

Andrzej Panufnik, pisząc „Koncert fortepianowy”, starał się, by utwór był chętnie wykonywany przez muzyków i z przyjemnością słuchany przez odbiorców. Artyści cenią dzieło za możliwość wszechstronnego zaprezentowania swoich umiejętności; jak wyjaśniał kompozytor, chciał  „napisać utwór wirtuozowski, który pozwalałby pianiście ujawnić całą jego poetycką wrażliwość w równym stopniu, jak umiejętności techniczne i brawurę”. Uwagę melomanów przyciągają: zaczepna energia i radość oraz wielka żywotność, która tkwi w muzyce. Mimo współczesnego brzmienia koncertowi nie można odmówić związków z tradycją; znajdziemy tu zatem nawiązania do muzycznego humoru typowego dla Prokofiewa czy – w części drugiej – brzmieniową łagodność, kojarzoną z Debussym. Ewa Kupiec, która wykona partię solową, jest zaliczana do czołowych interpretatorek współczesnej muzyki fortepianowej. Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej, popularyzując twórczość Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz czy Władysława Szpilmana. Koncert fortepianowy Panufnika znalazł się w jej repertuarze z okazji  setnej rocznicy urodzin kompozytora, która przypada 24 września tego roku.

Zobacz także:

Koncert z okazji 591. urodzin Łodzi! (foto)

– Kwiaty Polskie w Filharmonii Łódzkiej (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
konkurs_oboj_fagot
V Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy
plakat_koncertu_wielkanocnego_dla_mediow
Koncert Wielkanocny w Archikatedrze
Łódzka Wielkanoc Muzyczna zakończona

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*