DSC_0186Symboliczną minutą ciszy dla uczczenia pamięci ofiar zamachu terrorystycznego we Francji rozpoczął się koncert inauguracyjny III AŻ Festiwalu. Impreza ta od początku swego istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Tak było i w tym roku – bilety na pierwszy z koncertów głównego festiwalu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi wyprzedały się błyskawicznie.

Pierwsza część koncertu poświęcona była twórczości Maxa Brucha. Koncert podwójny na dwa fortepiany i orkiestrę as-moll z op. 88a dał pole do popisu dwóm utalentowanym pianistom – Witoldowi Holtzowi i Wojciechowi Kubicy, których występ został przyjęty przez publiczność bardzo entuzjastycznie. Po chwili przerwy technicznej na scenę weszła wybitna polska stypendystka i laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego – skrzypaczka Agata Szymczewska, która miała zaszczyt jako pierwsza w sali Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej zaprezentować możliwości instrumentu autorstwa samego Antonio Stradivariego. I Koncert skrzypcowy g-moll z op. 26 zachwycił audytorium do tego stopnia, że wymusiło ono na artystce bis w postaci solowego wykonania Sarabandy z II Partity Jana Sebastiana Bacha. Skrzypaczka postanowiła go zadedykować ofiarom ataków terrorystycznych w Paryżu.

Druga część koncertu inauguracyjnego AŻ Festiwalu była natomiast popisem umiejętności orkiestry Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wykonali oni niezwykle trudną suitę orkiestrową „Ognisty Ptak” Igora Strawińskiego pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty. Sądząc po reakcji publiczności stanęli na wysokości zadania i zostali nagrodzeni owacją na stojąco.

AŻ Festiwal nie tylko daje studentom możliwość współpracy z uznanymi artystami, ale umożliwia też osobom niezwiązanym z muzyką obcowanie ze sztuką wyższą choćby w formie koncertów. III edycja potrwa do 28 listopada. Szczegółowy program dostępny tutaj.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
tansman
Tansman Festival 2016
cantio2016pleyer_300_225
XIX Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis
Polish Camerata Swojemu Miastu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*