Niespełna trzy lata temu polskie środowisko muzyczne pożegnało Dominika Połońskiego – wybitnego wiolonczelistę obdarzonego wyjątkową wrażliwością i wyobraźnią muzyczną. Pamięć o zmarłym artyście trwa niezmiennie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, z którą muzyk był związany przez wiele lat. W dniach 26 – 28 marca 2021 roku w tej uczelni odbędzie się I Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy poświęcony pamięci Połońskiego.

Do udziału w konkursie zakwalifikowało się 45 wiolonczelistów – studentów polskich uczelni muzycznych. Na program i formę konkursu złożą się nagrania 30-minutowych recitali, które uczestnicy ułożyli z dowolnie wybranych utworów na wiolonczelę solo lub z towarzyszeniem fortepianu. Laureatowi głównej nagrody zostanie przyznany tytuł „Indywidualność Wiolonczelowa 2021”.

Inicjatorka i dyrektor przedsięwzięcia prof. Agata Jarecka podkreśla: – Ideą konkursu jest promocja utalentowanych instrumentalistów młodego pokolenia, którzy podobnie jak Dominik Połoński wyróżniają się nieprzeciętną charyzmą i intuicją muzyczną, wrodzoną przenikliwością w interpretacji oraz wysokim kunsztem w grze na wiolonczeli.

Równie ważnym aspektem konkursu jest kultywowanie pamięci o Dominiku – zarówno w perspektywie jego bogatego dorobku artystycznego, jak również konfrontowania się w sposób twórczy z przeciwnościami losu. Z jego historii każdy artysta może czerpać lekcję – dodaje Profesor Jarecka.

Dominik Połoński był wybitnym muzykiem o wyjątkowej wrażliwości i wyobraźni muzycznej, laureatem m.in. Paszportu Polityki, Fryderyka, Nagrody Polskiej Akademii Nauk oraz wielu prestiżowych konkursów wykonawczych, takich jak: Konkurs im. W. Lutosławskiego w Warszawie czy Konkurs im. J. Brahmsa w Pörtschach. Z powodu przebytej choroby nowotworowej utracił możliwość gry na wiolonczeli i zaprzestał na parę lat czynnego życia koncertowego. W roku 2009 powrócił na estrady i koncertował regularnie, używając do gry na wiolonczeli jedynie prawej ręki.

Członkostwo w jury łódzkiego konkursu potwierdzili uznani wiolonczeliści: prof. Stanisław Firlej z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (przewodniczący jury), prof. Zdzisław Łapiński z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, dr hab. Tomasz Lisiecki z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, dr hab. Marcin Zdunik z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz dyrygent dr hab. Jacek Rogala kierujący Filharmonią Świętokrzyską im. O. Kolberga w Kielcach. Tytuł honorowego przewodniczącego przyjęła Izabela Połońska – wdowa po zmarłym artyście.

Zmagania konkursowe zainauguruje koncert poświęcony pamięci Dominika Połońskiego (26 marca, godz. 18.00), podczas którego wystąpią m.in.: Tomasz Daroch, Robert Fender, Magdalena Kling-Fender, Hanna Holeksa oraz studenci i absolwenci z klasy zmarłego wiolonczelisty. W programie znajdą się kompozycje na wiolonczelę solo i różne składy kameralne: trio fortepianowe oraz kwartet i oktet wiolonczelowy.

Oficjalne wydarzenia konkursowe poprzedzi Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Artystyczna „Wiolonczela – przeszłość i teraźniejszość” (26 marca, godz. 10.00) z dwoma panelami wykładowymi i spotkaniem „Wspomnienia o Dominiku Połońskim” z udziałem Izabeli Połońskiej i przyjaciół artysty, wśród których znajdą się: kompozytorka Olga Hans, wiolonczelista Tomasz Strahl, dziennikarz Bartosz Panek oraz dyrektor łódzkiej filharmonii Tomasz Bęben. Przebieg imprez będzie transmitowany na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi: www.youtube.com/akademiamuzycznalodz.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: www.amuz.lodz.pl. W dniach 26 – 28 marca na stronie internetowej Akademii będzie można odtworzyć wszystkie konkursowe nagranie, na podstawie których jury będzie oceniać uczestników.

Sponsorami wydarzenia są Fundacja PZU oraz Hotel Tobaco Łódź.

Do tej pory wydarzenie wsparły Fundacja Pro Cello z Poznania, Fundacja im. Stanisława Liszewskiego z Łodzi, Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza w Łodzi, Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Filharmonia Poznańska im. T. Szeligowskiego, Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana, Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach, Wydawnictwo Muzyczne i Poligraficzne MERAKEL oraz Pracownia Lutnicza Marcin Mazur z Łodzi.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz JM Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, prof. AM.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
carmina
Carmina Burana w Filharmonii Łódzkiej
II-Lodzki-Maraton-Bachowski---banner
II Łódzki Maraton Bachowski
Andre
Andre Rieu w Atlas Arena

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*