Festiwal-GB-plakatZ Hiszpanii, Kanady i Wielkiej Brytanii przyjadą do Łodzi laureaci 5. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz, aby usłyszeć prawykonania swoich nagrodzonych utworów i odebrać nagrody. Koncert laureatów odbędzie się w piątek 27 listopada 2015 roku w Filharmonii Łódzkiej. W programie „Muzyka na smyczki, trąbki i perkusję” Grażyny Bacewicz oraz utwory laureatów: Manuela Martineza Burgosa (I nagroda), Farangis Nurulla-Khoja (II nagroda) i Johna Weeksa (III nagroda). Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Szymona Bywalca oraz soliści: Agata Piotrowska-Bartoszek (obój), Dagna Sadkowska (skrzypce), Manuel Blanco (trąbka). Bilety w kasie Filharmonii w cenie 20 i 10 zł (ul. Narutowicza 20/22). Koncert jest artystyczną inauguracją Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, któremu patronuje Grażyna Bacewicz – wielka kompozytorka i skrzypaczka urodzona w Łodzi.

Utwory nagrodzone w ramach piątej edycji Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz to: „Dung-Chen” na trąbkę solo i orkiestrę smyczkową Manuela Martineza Burgosa z Hiszpanii (I nagroda, 26000 zł), „Daidu” na skrzypce solo, 3 perkusistów i smyczki tadżycko-kanadyjskiej kompozytorki Farangis Nurulla-Khoja (II nagroda, 17000 zł) i „…into that good night” na obój miłosny, perkusję i orkiestrę smyczkową Brytyjczyka Johna Weeksa (III nagroda, 9000 zł). Nagrodzone kompozycje zostały wyłonione spośród 94 partytur nadesłanych na konkurs z niemal całego świata – z wielu krajów Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Oceniało je międzynarodowe jury, które pod kierunkiem prof. Zygmunta Krauze obradowało w łódzkiej Akademii we wrześniu br.

Dla zwycięzcy konkursu – Hiszpana Manuela Martineza Burgosa (ur. 1970) to już druga edycja łódzkiego konkursu, której jest laureatem – trzy lata temu zajął drugie miejsce. Burgos wykłada na Wydziale Kompozycji Królewskiego Konserwatorium w Madrycie i na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu Cambridge. Ukończył Królewskie Konserwatorium w Madrycie w zakresie kompozycji, dyrygentury, gitary, pedagogiki i muzykologii. Uczęszczał na wakacyjne kursy nowej muzyki w Darmstadzie, gdzie uczył się u K. Stockhausena, W. Rihma i H. Hubera. Doktoryzował się na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie. Jego utwory są wykonywane przez orkiestry i zespoły kameralne, takie jak: Orkiestra Filharmonii w Seulu, Narodowa Orkiestra Hiszpanii, Kymi Sinfonietta z Finlandii, grecka Orkiestra Kolorów (Orchistra ton Chromaton), zespoły „Lim” i „Enigma”, moskiewskie Studio Nowej Muzyki. Jego kompozycje zostały wydane przez hiszpańską RTVE-música oraz wytwórnię BBVA-Foundation. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. J. Sibeliusa w Finlandii (2015), III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fundacji BBVA (2012), Nagrody im. E.a Ferrera przyznawanej przez Meksykańskie Towarzystwo im. Cervantesa (2011), Nagrody im. I. Yuna (2009), Nagrody Miasta Madrytu (2006) oraz Nagrody im. F. Mompou za kwartet smyczkowy (2000). Zdobył także nagrody podczas II edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fundacji BBVA (2011) i Konkursu im. D. Mitropoulosa (2009).

MMBurgos

Laureatka II nagrody – Farangis Nurulla-Khoja (ur. 1972) pochodzi z Tadżykistanu, a obecnie mieszka w Kanadzie. Otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w zakresie kompozycji na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji. Studiowała także na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego oraz w Instytucie Badań i Koordynacji Akustycznych i Muzycznych IRCAM w Paryżu. Kompozycje laureatki wykonywane były na koncertach i festiwalach muzyki współczesnej w Europie, Ameryce Północnej i Azji, m.in. w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Francji, Japonii, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Farangis Nurulla-Khoja otrzymała również wiele nagród za swoją twórczość, m.in. za utwory na orkiestrę „Replica” i „Parparon”. Kompozytorka obecnie mieszka w Kanadzie, w okolicach Montrealu.

Zdobywca III nagrody – brytyjski kompozytor John Weeks (ur. 1949) mieszka w Hornchurch, Essex. W latach 1968-1971 studiował w Royal College of Music w Londynie pod kierunkiem Johna Lamberta. Nigdy nie został zawodowym muzykiem. Przez blisko 40 lat pracował jako lokalny urzędnik rządowy, zaś komponowaniem zajmował jedynie w czasie wolnym od pracy. Wygrał dwukrotnie prestiżowy konkurs kompozytorski Królowej Elżbiety w Brukseli: w 1982 roku został nagrodzony za utwór „Five Litanies for Orchestra”, a w roku 1995 za kompozycję „Requiescat”. W 1983 roku został zwycięzcą Lili Boulanger Memorial Award, konkursu organizowanego przez Uniwersytet Massachusetts w Bostonie.

Koncert jest artystyczną inauguracją Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, któremu patronuje Grażyna Bacewicz – wielka kompozytorka i skrzypaczka urodzona w Łodzi. W ramach festiwalu odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi 2-dniowe sympozjum naukowe „Grażyna Bacewicz – interpersonalnie i kontekstualnie” (27-28 listopada 2015) przybliżające jej twórczość oraz związki i relacje z różnymi osobowościami i ideami. W grudniu w ramach festiwalu zaplanowano Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz (9-13 grudnia 2015).

Organizatorem imprezy jest Akademia Muzyczna w Łodzi we współpracy z Filharmonią Łódzką, partnerem Urząd Miasta Łodzi.

Festiwal-GB-plakat

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakatforum
Muzyczne Forum Młodych Naukowców i Artystów
60_Jubileusz_Plakat_GALA3
60 lat Opery w Łodzi
pawlki
Pawlik & Pawlik w Akademii Muzycznej w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*