Dokładnie przez tydzień łódzka Akademia Muzyczna gościć będzie młodych pianistów z całego świata. A to za sprawą organizowanych przez uczelnię i Stretto Music Foundation międzynarodowych kursów pianistycznych Bacewicz International Summer Music Academy. Oprócz zajęć z wybitnymi pedagogami w programie przedsięwzięcia znajdzie się pięć otwartych dla publiczności koncertów z muzyką fortepianową.

Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe kursy mistrzowskie przeznaczone dla muzyków chcących poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć umiejętności z zakresu gry na fortepianie. Odbędą się między 19 a 26 sierpnia 2019 roku w budynkach Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoim doświadczeniem podzielą się wybitni pianiści z prestiżowych uczelni – Royal College of Music w Londynie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu. Będą to profesorowie: Dmitri Alexeev i Jacques Rouvier oraz artyści młodego pokolenia: Ilya Maximov i Jianing Kong.

Jak zaznacza Julia Kociuban, polska pianistka, inicjatorka i dyrektor imprezy — Do udziału w BISMA zgłosiły się pięćdziesiąt dwie osoby z trzynastu różnych krajów: Chin, Wielkiej Brytanii, Rosji, Belgii, Polski, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Serbii, Słowenii, Iranu i Turcji. Po przesłuchaniu ich nagrań wyłoniliśmy trzydziestu sześciu najzdolniejszych pianistów, którzy przyjadą do Łodzi.

W ramach BISMA zaplanowano pięć koncertów. Cztery spośród nich odbędą się w zabytkowym wnętrzu Sali 12 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32 (wstęp wolny). Wieczorne koncerty rozpoczną się o godz. 19.30, a będą to kolejno: Klasycy wiedeńscy (21 sierpnia), Grażyna Bacewicz in memoriam (22 sierpnia), Chopin i perły romantyzmu (23 sierpnia) oraz Wielcy kompozytorzy XX wieku (24 sierpnia). Koncert poświęcony patronce imprezy poprzedzi wykład Małgorzaty Gąsiorowskiej pod tytułem Życie i twórczość Grażyny Bacewicz, prowadzony w języku angielskim (22 sierpnia, godz. 18.00).

Zwieńczeniem kursów będzie Gala finałowa, podczas której zaprezentują się najlepsi młodzi pianiści, biorący udział w projekcie. Podczas uroczystości zaplanowanej na godz. 12.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a) wręczona zostanie również Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz dla najlepszego uczestnika. Bilety w cenie 5 zł można nabywać od wtorku do piątku w godz. 14.00-18.00 w kasie biletowej uczelni.

Organizatorzy BISMA: Stretto Music Foundation i Akademia Muzyczna w Łodzi zakładają cykliczny charakter kursów, które przyczynią się do popularyzacji twórczości patronki, promocji uczelni oraz Łodzi nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Projekt, realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi, został objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi — Hanny Zdanowskiej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bezpłatne koncerty Filharmonii Łódzkiej online (audio)
05tansman
Tansman 2014: Gala Finałowa (foto)
cantio2016pleyer_300_225
XIX Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*