41Yapa_D3_Koncert_Laureatow-10041 edycja OSPPT YAPA to, od strony organizacyjnej, zmiany. Największa z nich to zmiana lokalizacji. I tak, po dziesięciu latach spędzonych w jednym miejscu, ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Łódzkiej festiwal przeniósł się do znacznie przestronniejszego miejsca – łódzkiej Hali Expo. Miejsce raczej nie kojarzące się na pierwszy rzut oka z piosenką turystyczną, od początku wzbudzało różne opinie wśród yapowych weteranów. Czy słusznie?

Na pewno na zmianie lokalizacji Przegląd zyskał. Przede wszystkim przestronną halę koncertową, dzięki której więcej osób mogło uczestniczyć w koncertach na żywo. I to w wygodniejszych niż dotychczas warunkach. Zdecydowanie poprawiła się też akustyka, o niebo lepsza od poprzedniej. Dużo pomogła w tym konstrukcja wewnątrz hali, budująca jednocześnie klimat ciemnej sali rozjaśnianej tylko scenicznym oświetleniem, przypominający to, do czego byliśmy przyzwyczajeni od lat. Hala Expo pozwoliła też na znacznie łatwiejsze utrzymanie porządku i wydzielenie niezbędnych stref dla muzyków i organizatorów. Zabrakło w tym wszystkim jednak miejsca na śpiewanki, tak częste w pomieszczeniach pod salą Studium WFiS. Na szczęście nie brakowało ich w festiwalowym klubie, Cottonie. Tam, pomimo – albo może właśnie ze względu na większą odległość od hali, życie płynęło swoim niezmiennym, typowym dla YAPY, torem. Jak zawsze w trakcie Przeglądu, można było tam spotkać znajomych, pograć, pośpiewać i nie tylko. Między jednym koncertem a drugim, niezależnie od tego ile godzin je dzieliło i czy na zewnątrz była jeszcze noc, czy już dzień.

41Yapa_D1_Koncert_Inauguracyjny-88

Łódzka YAPA bowiem to przede wszystkim ludzie. Najpierw organizatorzy, ci znani od lat, tworzący klimat festiwalu nie pierwszy już raz, a także nowi, dopiero zaczynający swoją przygodę z Przeglądem. Wszyscy pod wodzą nowej dyrektor – Patrycji Krauzowicz.

Najważniejszą chyba jednak grupą są wszyscy zgromadzeni yapowicze, to oni bowiem tworzą klimat festiwalu, nadając całej imprezie sens bytu. Trudno wyobrazić sobie Przegląd, bez publiczności reagującej na to co się dzieje na scenie. Bez dźwięku syren, gwizdków czy dzwonków lub wuwuzeli. Bez okrzyków tych znanych zewsząd czy tych znanych przede wszystkich z YAPY. A przede wszystkim bez emocji łączących wszystkich zgromadzonych przed sceną starszych ludzi, młodzież i dzieciaki noszone przez rodziców – całych już pokoleń dorastających, choć nie do końca, z Festiwalem. Także tych biorących w nim udział dzięki pomocy nowoczesnych technologii, a było ich kilkukrotnie więcej niż ludzi zgromadzonych pod sceną.

41Yapa_D2_Koncerty_Sobotnie-39

Istotną częścią YAPY są muzycy. Zaczął oczywiście tradycyjnie, otwierając całą imprezę, Jerzy Bożyk. Poza tym wśród zaproszonych muzyków byli i weterani ostatni lat jak i dawno nie widziani artyści. W piątek byli to: Orkiestra Świętego Mikołaja, Bez Idola, SMKKPM, Kuśka Brothers. W sobotę pojawił się Daniel Gałązka. Wieczorem zaś koncert rozpoczął się wspomnieniem Andrzeja Koczewskiego. Na scenie pojawili się: Robert Kasprzycki, Olek Grotowski i Zuzanna, Jerzy Filar, Mikroklimat, Seta, Caryna, a także laureaci ubiegłorocznej YAPY – zespół Albo i Nie. Koncert zakończył się występem Basi Beuth. Niedziela, oprócz laureatów tegorocznego konkursu, należała do Plateu i grającej na zakończenie YAPY Chwili Nieuwagi.

Wśród artystów na dodatkową uwagę zasługują na uwagę ci, którzy zakwalifikowali się do konkursu. Przez dwa dni przed publicznością i jury, któremu przewodniczył Krzysztof Jurkiewicz, zaprezentowało się dwudziestu wykonawców. Pierwszą nagrodę przyznano ex aequo Monice Kowalczyk i zespołowi Nic Wielkiego, natomiast publiczność nagrodziła zespół M3. Wszystkich wykonawców, jak i resztę przyznanych nagród i wyróżnień można znaleźć na stronie Festiwalu.

Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczny, 42. OSPPT YAPA zaskoczy nas po raz kolejny, zachowując jednocześnie swój klimat.

Zobacz także:

–  YAPA 2015 (foto)

Koncert przeYAPOWY w Wytwórni (foto)

Yapa 2014 – dzień trzeci (foto)

Yapa 2014 – dzień drugi (foto)

Yapa 2014 – dzień pierwszy (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
vader
Vader w Klubie Luka
sipr120311-3391
Katarzyna Groniec w Teatrze Małym (foto)
_IGP4371_kopia
Levity w Łodzi Kaliskiej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*