DSC_0261W miniony weekend Łódź była stolicą polskiej piosenki turystycznej. Za sprawą organizatorów 40. YAPY, w ciągu trwającego trzy dni przeglądu mogliśmy wysłuchać blisko 40 wykonawców.

Obchodzony w tym roku jubileusz stał się powodem do świętowania. I tak, w ciągu miesiąca poprzedzającego YAPĘ, miał miejsce szereg wydarzeń promujących czterdziestą edycję Przeglądu: od koncertu w łódzkiej Wytwórni poprzez konferencje i wystawy poświęcone festiwalowemu plakatowi, aż do kolejnego koncert (tym razem w studiu Radia Łódź) oraz okolicznościowych audycji nadawanych w Studenckim Radiu “Żak”. Warto też wspomnieć o Yapabooku – pamiętniku podsumowującym wszystkie dotychczasowe edycje festiwalu. Wciąż dostępny w formacie elektronicznym, w papierowej formie był nagrodą dla tych, którzy wytrwali do końca sobotniego koncertu gwiazd.

Sama formuła Przeglądu również uległa niewielkiej zmianie. Tym razem występy konkursowe odbywały się tylko w sobotę. I choć tradycyjnie już, piątkowy koncert rozpoczął Jerzy Bożyk swoim “Studenckim Latem”, to wieczór upłynął pod znakiem laureatów wcześniejszych edycji YAPY. Oprócz obecnych wcześniej w Wytwórni: Ciszy jak Ta i SMKKPMzO zagrali zeszłoroczni laureaci, czyli Shantażyści, a także Dom o Zielonych Progach, Chwila Nieuwagi i YesKiezSirumem.

joomplu:86925

Czterdziesta YAPA była rekordowa pod wieloma względami. Jednym z nich była sobotnia informacja o wyprzedaniu wszystkich karnetów, co łatwo było zauważyć w trakcie sobotniego koncertu gwiazd – sala była wypełniona po brzegi, a w Cottonie, czyli festiwalowym klubie, wcale nie było łatwiej o miejsce.

Drugim rekordem była ilość zgłoszeń na koncert konkursowy – z prawie 60 wykonawców czasu na scenie było dla co najwyżej 15. Zapewne to, wraz z jubileuszem YAPY, skłoniło Jury do wybrania tych zespołów, które mogliśmy usłyszeć w sobotnie popołudnie. Dobór wykonawców nawiązywał do edycji sprzed lat. I tym sposobem na scenie znalazły się takie zespoły jak: Projekt Laureaci, Póki Co, Korniszony czy Zagrali i Poszli. Mimo wszystko jednak, znalazło się miejsce dla wykonawców, którzy w ten turystyczny szablon nie do końca się wpasowywali, jak Zuzanna, czy Albo i Nie, dzięki czemu sam konkurs wciąż był ciekawy.

Ten radosny jubileusz przerwała ogłoszona na początku sobotniego koncertu gwiazd informacja o śmierci Andrzeja Koczewskiego. Przyjaciel i wieloletni juror YAPY, ikona piosenki turystycznej, można długo by opisywać. Dlatego też cały nocny koncert został dedykowany Jego osobie, a w szczególny sposób hołd jego pamięci oddany został zbiorowym odśpiewaniem piosenki “Jeszcze nie czas”.

joomplu:87021

Wykonawcy, którzy pojawili się w trakcie nocnego koncertu, to ludzie tworzący YAPĘ w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Dość wymienić Browar Żywiec, Adama Drąga, Grzmiącą Półlitrówę, Pawła Orkisza, Leonarda Luthra, czy niespodzianki, takie jak występ Mariusza Lubomskiego. Finał koncertu był udziałem Słodkiego Całusa od Buby.

W ostatnim dniu Jury ogłosiło wyniki konkursu. I tak trzecie miejsce przypadło zespołowi Póki co. Drugie miejsce, a także nagrodę imienia Małgosi Zwierzchowskiej, przyznano łódzkiej Zuzannie. Pierwszym miejscem nagrodzono zespół Albo i Nie – nagrodzony również przez yapową publiczność. Wśród wyróżnień warto wymienić specyficzną Nagrodę Serwisu dla zespołu Łososie, czyli drzwi od Malucha. Oprócz nagrodzonych zespołów wystąpili Bez Jacka, oraz zamykająca tegoroczną YAPĘ Lubelska Federacja Bardów

Czterdziesty OSPPT YAPA już za nami, czas więc na podsumowania. Jest to festiwal na stałe wpisujący się w kulturę tak Łodzi, jak i polskiej muzyki turystycznej. I cieszy, że formuła samego festiwalu jest nadal żywa i wciąż gromadzi i łączy chociaż na te kilka dni rzeszę ludzi, tak młodych jak i już doświadczonych. Na koniec chciałem podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację Przeglądu. Bez Was i ogromu Waszej pracy ciężko było by mówić o YAPIE.

Zobacz także:

Koncert przeYAPOWY w Wytwórni (foto)

Yapa 2014 – dzień trzeci (foto)

Yapa 2014 – dzień drugi (foto)

Yapa 2014 – dzień pierwszy (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
19022013_033
Masha Qrella w Owocach i Warzywach (foto)
Jakub_Neske_-_zdjecie
Student Akademii Muzycznej z nagrodą Morricone
15032013_128
Zuza Nagiel w Iron Horse (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*