folkandroll1415 grudnia w klubie Żarty Żartami, Akademia Rytmu Folk’n’Roll zorganizowała  kolejne świąteczne spotkanie w rytmie afrykańskich bębnów. Imprezę rozpoczęły warsztaty śpiewu białego podczas których wykonywano kolędy słowiańskie oraz afrykańskie. Warsztaty poprowadziła Małgorzata Ciesielska-Gułaj z zespołu Dzikie Jabłka.

O godzinie 19:30 rozpoczęły się koncerty. Tę część otworzyła grupy warsztatowa Akademii Rytmu Folk’n’Roll, następnie pokaz afro dance Moda Rosario Joao z grupą Kuaedza, a na deser gwóźdź programu – zespół Dzikie Jabłka.  Ostatnia część imprezy to wspólne kolędowanie oraz jam session, podczas którego każdy mógł zagrać na bębnach djembe.

Dzikie Jabłka –  “Połączyła nas miłość do muzyki źródeł oraz idea promowania tolerancji i wielokulturowości. Naszą muzyką pokazujemy, że każda kultura, która wyrasta z ziemi, niezależnie od tego, na którym kontynencie, dotyka tych samych miejsc w naszych duszach. Że różnice nie są po to, by dzielić, ale żeby ubogacać. Odkryliśmy bowiem, że to, co żywe, posiada puls i o ile kultury różnią się od siebie ogromnie, to puls jest często ten sam. Połączenie Afryki i Polski przychodzi nam więc tak naturalnie, jak jabłka łączą się z cynamonem. Dzikie Jabłka to energia źródeł. To wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Zespół łączy autentyczne rytmy z wiosek Afryki Zachodniej, zakorzenione głęboko w żywej do dziś tradycji gorącego kontynentu z polskimi melodiami i piosenkami, również prawdziwymi i żywymi jeszcze w pamięci ludowej polskiej wsi. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Przejawia się to również w oryginalnym instrumentarium zespołu. Muzycy grają na przywiezionych z Afryki drewnianych, obciągniętych naturalną skórą bębnach: djembe, dun-dun i tamach, krin, na balafonie (jest to rodzaj afrykańskiego ksylofonu), wykorzystują liczne etniczne przeszkadzajki, takie jak shekere, guiro, se-se czy zaklinacz deszczu. Uzyskaną z gry na tych instrumentach bogatą melodię rytmu urozmaicają brzmieniem skrzypiec, gitary, harmonii polskiej, fletu i fascynującymi białymi głosami.”

folkandroll04

Akademia Rytmu Folk’n’Roll to otwarta w 2013 roku w Łodzi szkoła nauki gry na bębnach zachodnioafrykańskich. Pierwsza w Polsce założona i prowadzona przez kobietę – Sylwię Walczak. W naszej Akademii prowadzimy regularne zajęcia dla wszystkich, którzy chcą poznać rytmy Afryki Zachodniej – muzyki mającej swe źródła w Senegalu, Mali, Gwinei, Burkina Faso… Organizujemy również warsztaty podczas festiwali, szkoleń czy firmowych integracji. Nasi instruktorzy to profesjonaliści z pasją, którzy swoją radością i entuzjazmem zarażają innych. Instrumenty, jakie wykorzystujemy podczas imprez i warsztatów to tradycyjne bębny afrykańskie – djembe i dundun oraz różnego rodzaju perkusyjne przeszkadzajki (djabara, dzwonki, grzechotki i inne). Folk’n’Roll to jednak coś więcej niż tylko szkoła. To także miejsce, gdzie wspólna pasja połączyła ludzi w różnym wieku, o różnych charakterach, talentach i zajęciach. F’n’R to kreatywna społeczność, w której panuje atmosfera przyjaźni, radości, tolerancji i zaangażowania. Lubimy razem świętować, spędzać wspólnie czas, tworzyć. A to wszystko dzięki pozytywnym emocjom, które daje muzyka płynąca z bębnów!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
036rr
LDZ Alternatywa 2014: Rita Pax (foto)
Dancing_Colours
Debiutancki klip zespołu Kind Off
DSC_2379_filtered
Fantazio w Lokalu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*