Varius_ManxPrezentacje ludowych zespołów muzycznych i tanecznych, pokazy Komendy Wojewódzkiej Policji, czy Magic Show, to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekały na odwiedzających w niedzielę, 26 czerwca Manufakturę. Nie zabrakło oczywiście występów gwiazd muzycznych: Washing Machinie i Varius Manx oraz kabaretu Czesuaf. Wszystko odbywało się w ramach Pikniku Funduszy Europejskich.

Washing Machine

Wyszli na scenę tuz przed 16. Przyszło im grać o godzinie zupełnie nierockandrollowej, choć, co najciekawsze, byli jedynym tego dnia zespołem, któremu bez ogródek można przyczepić etykietkę z napisem ‘Rock’. Mowa oczywiście o Washing Machine, poddębickim kwartecie, który powoli ale konsekwentnie pnie się na wyżyny polskiej sceny muzycznej.

Występ w Łodzi był jednym z ostatnich na trasie „Biała Gorączka”, zapowiadającej debiutancką płytę, której premierę chłopaki ostatecznie przesunęli na wrzesień. By jeszcze bardziej zaostrzyć apetyty na krążek, na koncercie zagrali najbardziej ‘krwiste’ numery z płyty. Był Speed, This love is killing us, Alright, Want you babe. Mieliśmy też sentymentalną muzyczną podróż w przeszłość, do pierwszej epki zespołu, za sprawą pięknego Burn your broken heart. Nie obyło się bez niespodzianek: Łukaszowi w ferworze gitarowego łojenia pękła struna, zaś w innym momencie koncertu chłopaki zagrali zaimprowizowaną wstawkę instrumentalną, która jak na rzecz odegraną zupełnie spontanicznie, zabrzmiała nadzwyczaj dobrze, pokazując jednocześnie, jak bardzo kreatywni i zgrani są młodzi muzycy.

Choć publiczność, (jak w większości tego typu imprez) była mocno przypadkowa, to zespół bez wątpienia dorobił się kilku nowych fanów. Najlepszym na to dowodem jest reakcja stojącego obok mnie kilkuletniego chłopca, którego mama w połowie koncertu chciała zabrać do domu, na co on nie odrywając wzroku od sceny, z żalem w głosie powiedział: „Nieee, ja chcę zostaaać”. Jak widać rośnie chłopakom nowe pokolenie fanów 😉

joomplu:22989

Kabaret Czesuaf

Poznańskiego kabaretu Czesuaf chyba nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ci trzej panowie, od kilku dobrych lat rozśmieszają nas swoimi społeczno-obyczajowymi gagami, niepozbawionymi odrobiny absurdu.

Na występie w Łodzi uśmiechy na twarzach i gromkie brawa wywoływali przedstawiając skecze traktujące o popularnych w ostatnim czasie telewizyjnych wróżbitach, opieszałych urzędnikach, ciągłym narzekaniu Polaków, czy ciapowatych mężach, trzymanych przez swoje żony pod pantoflem. W taki oto sposób, drwiąc z naszych codziennych przywar, umilali czas publiczności przez godzinę.

Varius Manx

Na zakończenie imprezy organizatorzy zafundowali łodzianom występ dinozaurów polskiej sceny pop-rockowej, czyli Varius Manx. Choć zespół najbardziej znany jest z tego, że wokalistki zmienia jak rękawiczki, to nie można mu również odmówić płodności jeśli chodzi o murowane hity radiowe, które z pewnością zna każdy Polak.

Wszystkie najważniejsze w dorobku Varius Manx piosenki wybrzmiały w Manufakturze, zaśpiewane przez Annę Józefinę Lubieniecką, która status wokalistki zespołu dzierży od lutego 2010 roku. W lata 90te przenieśliśmy się za sprawą takich piosenek jak Maj, Orła cień, Zabij mnie, Pocałuj noc, Piosenka księżycowa, Ruchome piaski, czy jeszcze kilku innych. Nie zabrakło też rzeczy świeższych, jak choćby najnowszego singla Przebudzenie.

Choć opinie o Lubienieckiej są skrajnie różne, to jednak jedno jest pewne: zdolności wokalnych odmówić jej nie można. Ta młoda dama całkiem nieźle radzi sobie z nienajłatwiejszymi przecież do zaśpiewania utworami grupy, sprzed dobrych kilkunastu lat. Umie też nawiązać kontakt z publicznością. W Łodzi trafiła na dość oporną  publikę albo jak sama powiedziała – nieśmiałą, ale  w końcu, po kilku próbach, udało jej sie namówić łodzian do wspólnego śpiewania.

/fot. Magdalena Stefańska

/fot. QBAPOLSKA

Zobacz także:

Ted Nemeth i The Washing Machine zagrali w Luce

The Washing Machine i Pornohagen w Stereo Krogs

W ogniu pytań: Krzysiek Drewniak (Washing Machine)

W ogniu pytań: Łukasz Drewniak (Washing Machine)

Finaliści X-Factor w Porcie Łódź

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Scooon & Kamil Rogiński w Long Playu (foto)
Pawe_Maaszyski
Paweł Małaszyński & Cochise w Luce (foto)
Samokhin Band na Scenie Artkombinatu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*