soykaKolejnym gościem koncertu organizowanego przez Fundację „Połączeni Pasją” był Stanisław Soyka. Ten znany i lubiany wokalista jazzowy i popowy, a także kompozytor i aranżer, wystąpił solo w Muzeum Miasta Łodzi w piątek, 23 kwietnia.

 
Na samym początku licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się podopieczni Studia Integracji Krzysztofa Cwynara. Młodzi wokaliści, których los doświadczył różnymi chorobami i wypadkami, zaśpiewali spokojne i melancholijne piosenki dedykowane ofiarom niedawnej katastrofy pod Smoleńskiem. Mimo że artyści zmieniali repertuar w ostatniej chwili, ze swojego zadania wywiązali się znakomicie. Szczególnie piękne było wspólne wykonanie piosenki „Hallelujah”, za które wokaliści zebrali największe brawa.
Około 20 przy czarnym fortepianie Yamaha zasiadł gość specjalny wieczoru, Stanisław Soyka. Sylwetki artysty przybliżać nie trzeba, podobnie zresztą jak i emocji, które towarzyszyły wszystkim obecnym w pięknej sali MMŁ. Projekt „Soyka Solo”, z którym wystąpił w Łodzi, to podstawowa formuła wyrazu uwielbianego przez publiczność twórcy, na której opiera się muzyka Soyki. Recital z towarzyszeniem fortepianu to forma, która pozwala artyście na nieustające muzyczne poszukiwania. To również powrót do źródeł, młodości muzyka i jego debiutu scenicznego.
 
Usłyszeliśmy najbardziej znane utwory Soyki. Zabrzmiały chociażby „Tango Memento Vitae”, „Cud niepamięci”, „Absolutnie nic”, jak również pamiętna „Tolerancja”. Nie zabrakło także piosenek do wierszy Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza czy Agnieszki Osieckiej. Utwory literackie autorki „Ballady wagonowej” czy „Małgośki”, które nie były nigdy publikowane, udostępniła Soyce córka poetki, Agata Passent.
 
Stanisław Soyka zaskarbił sobie serca melomanów bezpośredniością. Szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami, sypał anegdotami, a także namówił publiczność do wspólnego śpiewania. Początkowe opory zostały przełamane i po chwili piosenki artysty śpiewała cała sala. Nie obyło się także bez bisu i kwiatów w ramach podziękowania.

Występy znanych muzyków w ramach projektu „Pałac Połączonych Pasją” są cenne nie tylko ze względu na ich niewątpliwą wartość artystyczną. Wartym podkreślenia jest fakt, iż artyści rezygnują ze swoich honorariów, a pieniądze za bilety w całości przeznaczane są na pomoc podopiecznym fundacji.

W maju amatorów dobrej muzyki czeka kolejny koncert w Pałacu Poznańskiego. Tym razem na scenie zaprezentuje się Michał Milowicz. Popularny aktor wystąpi z recitalem znacznie odbiegającym od znanego wszystkim do tej pory wizerunku.

 
Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”
Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”
Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”
Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”
Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją” Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”
Soyka zagrał z ludźmi „Połączonymi Pasją”
 
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC03059
O.S.T.R. Tabasko & Noise Trio w Wytwórni (foto)
036cosovel
Co-Sovel i Revlovers w Scenografii (foto)
jlewispc
Juliette Lewis i Power of Trinity na Targowej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*