PrinspoloMinioną środę (21 września), można uznać za prawdziwe święto dla fanów muzyki islandzkiej. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Fabrykancka, które przygotowało dla odwiedzających mury swej siedziby atrakcje z Islandią w tle.

Na początek odbył się pokaz dokumentu muzycznego Backyard. Film opowiada o tym, jak Árni Rúnar (współzałożyciel zespołu FM Belfast), chce zorganizować kameralny koncert znajomych muzyków na swoim podwórku. Organizacja wydarzenia jednak wymyka mu się spod kontroli, a koncert, który z założenia miał być przedsięwzięciem dla nielicznych, przekształca się w wydarzenie muzyczne roku, które gromadzi tłumy fanów lokalnych dźwięków z całego miasta.

Backyard w sposób kompleksowy prezentuje lokalną scenę muzyczną Reykjaviku. W filmie zobaczymy i posłuchamy synth-popowego FM Belfast, post rocka grupy Borko, czy eksperymentalnej elektroniki Mùm. Dla fanów islandzkiej muzyki – pozycja obowiązkowa.

Projekcja filmu Backyard była jedynie chwytem mającym zaostrzyć apetyty przybyłych, na dalszą część wieczoru. Bowiem apogeum środowych wydarzeń w fabrySTREFIE stanowił koncert zespołu Prinspóló. Zanim jednak gwiazda wieczoru pojawiła się na scenie, z trzyutworowym recitalem wystąpił gitarzysta grupy, który przedstawił się jako ‘Płomień’. Nastrojowymi piosenkami na gitarę i wokal wprowadził wszystkich w melancholijny nastrój.

Koncert Prinspóló był czymś w rodzaju spontanicznej zabawy muzyków, którzy na zmianę grali i konwersowali z publicznością. Islandczycy okazali się być ludźmi nadzwyczaj charyzmatycznymi, z niesamowitym poczuciem humoru i dystansem do samych siebie. Zagrali ‘lekki’ muzycznie koncert, umiejętnie przechodząc od popu, do muzyki indie.

Na scenie sporo się działo: wokalista zespołu – Svavar Pétur Eysteinsson, przekazał swoją koronę jednej z fanek – Oldze, zespół zaś, po zagraniu setu podstawowego, otrzymał od fanów… wafelki Prince Polo. Nie zabrakło bisu, zarówno w wykonaniu całego zespołu, jak i solowego występu wokalisty. Po zakończeniu koncertu zespół zasłużenie otrzymał gromkie i długie brawa.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_1678
Donatan i Cleo w EMPIKu (foto)
sipr180911-3443
Raz Dwa Trzy w Wytwórni (foto)
Fest Festival – dzień 1 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*