ODPOCZNO-okladka-To już dzisiaj, premiera debiutanckiego albumu zespołu Odpoczno. Album jest namacalnym dowodem na to, że z tradycyjnych korzeni wciąż kiełkują nowe, świeże pędy. W żadnej mierze nie może być w tym przypadku mowy o skansenie – słuchając tej płyty mamy okazję obcować z żywą muzyczną historią.

Marcin Lorenc: Polska muzyka tradycyjna jest wyjątkowa. Region opoczyński wszystkich nas zainteresował, ze swoim wyjątkowym bogactwem muzycznym, dlatego zaczęliśmy zgłębiać ten temat. Współpracujemy z muzykami tradycyjnymi. To są ludzie, którzy niosą w sobie muzykę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Oni są drogowskazem, potem zaczynamy interpretować poznane dzięki nim dźwięki. Ale to oni dają nam podstawę, która nie może być inna. Z drugiej strony czasem to surowi nauczyciele. I dobrze. Odpoczno to w gruncie rzeczy dwa połączone nurty, które muszą ze sobą współistnieć: tradycyjny (skrzypce, wokal) – który daje bazę do grania i „modernisyczny” (perkusja i gitara) – który wprowadza pierwiastek improwizacji i aranżacji. Ogromną większość dodanych rzeczy można znaleźć właśnie w partiach tych ostatnich instrumentów, ich improwizacjach i groovie.

Praca nad płytą to żmudny proces, nie obyło się bez przygód.

Marcin Lorenc: Pierwsza przeszkoda pojawiła się tuż po wejściu do studia Radia Łódź, gdzie zrobiliśmy pierwszą sesję nagraniową. Brakowało specjalnej budki do odseparowania perkusji od reszty instrumentów. Nie było wyjścia – musieliśmy ją sami zbudować. Posłużyły do tego ekrany akustyczne, których na szczęście nie brakowało i… sterta olbrzymich poduszek z logo Radia Łódź. Wykorzystaliśmy też stary dywan i kilka statywów. Wyszła caaaałkiem solidna budka. Do tej pory nie wiemy jak Piotrek Gwadera był w stanie wytrzymać w niej kilka dni nagrań. (Zdjęcia do obejrzenia na facebookowym profilu Odpoczna).

Autorem projektu graficznego okładki jest Jakub „Hakobo” Stępień, którego John Foster, autor książki „New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century” zaliczył do 50 obecnie najważniejszych plakacistów na świecie. Wydawcą płyty jest krakowski Audio Cave. Płyta od dzisiaj w sprzedaży!

Kwartet Odpoczno tworzą artyści wywodzący się z różnych muzycznych światów. Wspólnym mianownikiem dla grającej na basach i śpiewającej Joanny Gancarczyk, skrzypka Marcina Lorenca, gitarzysty Marka Kądzieli i perkusisty Piotra Gwadery okazała się tradycyjna muzyka z regionu opoczyńskiego. Zadziorne obery zostały poddane solidnej obróbce, a źródła inspiracji, które pojawiają się w muzyce z debiutanckiego albumu formacji daleko wykraczają poza ludowy folklor. Tradycja jest tu rdzeniem w który zgrabnie wpleciono współczesny język improwizacji, muzyki alternatywnej a nawet hip-hopu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC05993
Brodka oraz Paula & Karol w Wytwórni (foto)
sipr_27032010_coma_6024_naglowny
Coma w Wytwórni (foto)
DSC_1734
Pezet w Wytwórni (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*