DSC_7381

W miniony piątek widzieliśmy ostatni już koncert z 8 zorganizowanych podczas Geyer Music Factory. Tegoroczną tematyką były rodziny. Choć ten koncert nie był rodzinny, to brzmienie Orchestry Grohmana było jak gdyby od dzieciństwa grali razem. Repertuar na koncert wybrali internauci.

Spośród 80 zaproponowanych pozycji polskiej muzyki rozrywkowej wybranych zostało 20. Każdy z utworów choć ten sam, to jednak w całkowicie nowej odsłonie. Aranżacją zajął się Krzysztof Herdzin. Znany ze współpracy z wieloma polskimi artystami sceny rozrywkowej, kompozytor i pianista. Koncert rozpoczął się od chaotycznych, mających niewiele ze sobą wspólnego, dźwięków, wydobywających się z instrumentów. Na szczęście był to tylko element show. Po kilku minutach, na sygnał dyrygenta, z kotłowaniny wydobyła się, chyba wszystkim znana, piosenka, która jest dobra na wszystko.

joomplu:113330

Wspomniany wyżej dyrygent to stojący skrzypek, jedyny spośród trzynastoosobowego składu. To także założyciel orkiestry, organizator Geyer Music Factory i Manu Summer Jazz Sundays – Tomasz Gołębowski. Choć orkiestra na codzień koncertuje w Filharmonii Łódzkiej, ten piątkowy wieczór upłynął przy dźwiękach projektu “Grohman Orchestra & Krzysztof Herdzin. Klasyka Polskiej Rozrywki”. Odeon prezentował utwory rozrywkowe w aranżacjach Krzysztofa Herdzina, który mieszał klasyczne pozycje ze współczesnymi. Zrobił to tak, że czerpiąca inspirację z rodziny Straussów orkiestra brzmiała pełnie i dumnie. Kompozytor w utwór Marka Grechuty “Nie Dokazuj” w genialny sposób wplótł “Polkę Tik Tak” Johanna Starussa, a w Dżemowski “Czerwony Jak Cegła” “Nad pięknym modryn Dunajem”. Naleciałości Jana Sebastiana Bacha słyszeliśmy w utworze Edyty Geppert “Kocham Cię Życie”. Aria na strunie szóstej to pogrzebowy motyw. Skrzypacze jednak z pomocą reszty muzyków dali genialny wykon “Szklanej Pogody” Lombardu. Im rownież musiał się podobać skoro na bis zagrali go ponownie.

Koncert zakończył się kolejną niespodzianką. Tomasz Gołębowski założył baseballówkę i zaczął rapować do bitu tworzonego przez orkiestrę. Nieszablonowe zakończenie, ale taki właśnie jest ten skład. Orkiestra ma w planach także występy w Filharmonii z wyżej opisywanym materiałem. A na przełomie 2016 i 2017 roku wydanie płyty. Mnie przekonali w 100%, mam nadzieje, że państwo też dadzą się im przekonać.

fot. Rafał Jakuszczonek

Zobacz także:

GMF 2016: Trebunie Tutki (foto)

GMF 2016: Miśkiewiczowie (foto)

GMF 2016: Waglewscy (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Imperium_front
Srebrne Oceany – Nowy singiel i teledysk zespołu Bruno Schulz (wideo)
10072012_013
Ted Nemeth w Pasażu Schillera (foto)
lipnickaporter
Lipnicka i Porter w Klubie Nauczyciela (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*