061fmp17 i 18 października na terenie dawnej Widzewskiej Manufaktury odbywała się III edycja Festiwalu Musica Privata. Wydarzenie łączy brzmienia muzyki współczesnej oraz swobodnie improwizowanej. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in.: Mikołaj Trzaska, Artur Zagajewski, Marcin Stańczyk, Suavas Lewy czy Yedo Gibson.

Jak piszą twórcy projektu tegoroczny program stanowił konsekwentną realizację głównej idei przyświecającej Festiwalowi, a jest nią chęć afirmacji indywidualnego pierwiastka obecnego w muzyce, do czego konieczne jest wyzwolenie muzyki z klisz czy zbyt łatwych zaszeregowań.

Dlatego, chociaż na pierwszy plan wysuwa się od początku muzyka swobodnie improwizowana, Festiwal nie ogranicza się do tego rodzaju sztuki. Sądzimy, że zarówno wiejskiego muzykanta, jazzowego improwizatora, czy wyrafinowanego kompozytora muzyki poważnej może coś łączyć. Tym czymś jest tajemnicza artystyczna intuicja i chęć dotknięcia obiektywnych wartości estetycznych. Staramy się zapraszać takich muzyków, którzy nie boją się podążać za głosem intuicji.

/fot. Anita Andrzejczak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
19022013_033
Masha Qrella w Owocach i Warzywach (foto)
DSC07454
12 Tenors w Teatrze Muzycznym (foto)
death_denied_nakrcili_klip_w_iron_horsie_20131122_1117820984
Death Denied prezentuje klip do “Lady Liquor” (wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*