Jude_czataŁódzka scena muzyczna od lat jest uznawana za jedną z najciekawszych w Polsce. Tutaj, ćwierć wieku temu, powstał zespół Jude, który nie bez powodu uchodzi za legendę polskiego industrialu. Trudno się dziwić, że w końcu doczekał się nieco obszerniejszej publikacji na swój temat. Eliza Gaust, w książce „CZATA | JUDE”, nie tylko przybliża kulisy powstania zespołu i opisuje najważniejsze aspekty jego działalności, ale też pozwala czytelnikowi przenieść się do Łodzi z połowy lat 80. i lat 90. Opisując scenę punkową, przy okazji nie szczędzi szczegółów z życia miasta z czasów transformacji.

W „CZATA | JUDE”, Eliza Gaust porządkuje informacje na temat narodzin kultury niezależnej w Łodzi, a robi to za pomocą wywiadu-rzeki z Wiktorem Skokiem, wzbogaconego o wypowiedzi kilku innych działaczy łódzkiej kultury punk z tamtego okresu (m.in. Marcina Pryta i Macieja Ożoga). Wybór rozmówcy to strzał w dziesiątkę, Skok jest nie tylko bogatym i rzetelnym źródłem wiedzy na temat zespołu Jude. Lider grupy, dzięki temu, że od najmłodszych lat był aktywnym uczestnikiem i propagatorem najróżniejszych aktywności muzycznych w swoim rodzinnym mieście, stanowi cenne źródło informacji na temat powstania i funkcjonowania subkultury punk w Łodzi. Kolejne fragmenty rozmowy tworzą miejską minimapę miejsc undergroundu, wspólnych spotkań czy pierwszych organizowanych imprez.

Mimo zaznaczonego już na okładce przedziału czasowego (1993-2017), książka nie jest zawężona jedynie do wspomnianego okresu. Rok 1993 jest kluczowy – to właśnie wtedy zaczął formować się zespół Jude, jednak autorka, nie bez powodu, postanowiła cofnąć się dodatkowo o kilkanaście lat. Pierwsze umieszczone w publikacji wypowiedzi Wiktora Skoka dotyczą początku lat 80. i tego, jak zrodziło się w nim zainteresowanie kulturą punk, które szybko przekształciło się w szeroką aktywność na tym polu, m.in. organizowanie koncertów czy wydawanie zinów. Skok nie szczędzi również opowieści o Łodzi z czasów przed i po transformacji, zaznaczając zmiany, jakie dokonały się zarówno w mentalności ludzi, jak i dostępności kultury. To wszystko powoduje, że czytelnik może przyjrzeć się całemu procesowi powstawania i działalności Jude w szerszym kontekście, poznając problemy i realia ówczesnej sceny muzycznej, a także mając na uwadze codzienność łodzian. Oprócz prezentacji najważniejszych aspektów działalności grupy, czytelnik dowiaduje się także w jaki sposób rodziła się punkowa scena w Łodzi. Historia zespołu umieszczona zostaje w szerszym kontekście kulturowym, z uwzględnieniem łódzkich realiów.

Opisywane wydawnictwo, to jak na razie jedyna tego rodzaju publikacja dokumentująca działalność łódzkiej grupy Jude. Zespół został tu zaprezentowany kompleksowo, jako stale ewoluujący twór audio-wizualny, dla którego tak samo ważne są generowane doznania dźwiękowe jak i towarzyszący im aspekt wizualny. Dobór podejmowanych tematów nie jest przypadkowy – w książce zostały zaakcentowane najistotniejsze fakty oraz przywołane najbardziej znaczące koncerty w karierze zespołu. Warto jednak zaznaczyć, że książka nie jest encyklopedią o Jude. Nie ma tu dokładnych tabel prezentujących roszady w składzie zespołu czy skrupulatnie opracowanej dyskografii. Pewnym niedostatkiem jest też brak fotografii grupy prezentujących ją podczas barwnych koncertów czy innych akcji o charakterze performatywnym.

„CZATA | JUDE” to książka, którą czyta się jednym tchem. To opowieść pełna barwnych, ale często również niepozbawionych goryczy anegdot, pochodzących od zdeterminowanego do działania od najmłodszych lat punkowca, który zafascynowany muzyką niezależną, najpierw stara się zarazić kolegów z klasy swoją pasją, stopniowo rozszerzając pole działania na coraz obszerniejsze rewiry i w końcu – tworząc wyjątkowy projekt audio-wizualny, jakim jest Jude. „CZATA | JUDE”, to także ważna publikacja dla Łodzi. Warto podkreślić, że ciekawa może być nie tylko dla młodych odbiorców sceny undergroundowej czy słuchaczy muzyki punk/industrial. Dzięki poszerzeniu horyzontu o obrazowe opisy miasta, jego życia kulturalnego czy społecznego, staje się niezwykle interesująca nawet dla tych, którzy nie interesują się dominującą tu muzyczną materią.

Książkę „CZATA | JUDE” można nabyć stacjonarnie: w łódzkiej siedzibie sklepu Pan tu nie stał oraz klubokawiarniach Owoce i Warzywa i Niebostan, a także online: w sklepie FYH lub księgarni Zemsta. W przypadku dystrybucji poza Łodzią, można się również kontaktować bezpośrednio z autorką, za pośrednictwem maila: eliza.gaust@gmail.com.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
rap4life_30
Rap4Life w Wytwórni (foto)
IMG_8652
Rafał Gorzycki Trio w Domu Literatury (foto)
vavamuffindeko
Vavamuffin w Dekompresji (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*