W piątek, 1 listopada w klubie TU przy ul. Rewolucji 1905 roku zagrała dawno nie słyszana Agressiva 69.

Zespół uznawany jest za prekursorów polskiego industrialnego rocka. Został założony w 1987 roku przez Tomasza Grocholę (śpiew, samplery) i Jacka Tokarczyk – gitarzysta (zajmujący się też samplingiem i pisaniem tekstów). W 1993 SPV wydało debiutancki materiał “Deus ex Machina” w nagraniu którego pomagał Bogdan Pezda, ukrywający się wówczas pod pseudonimem Patrick Ashley. Grał wtedy w Trumpets and Drums, ale zaangażowany w Agressivę, dołączył do zespołu. Podobnie jak Robert Tuta, spotkany na koncercie w Jarocinie oraz Sławomir Leniart, który związał się z Agressivą 69 w 1994 roku.

W tym samym roku ukazał się album “Hammered by the Gods”, uznany za najlepszą polską płytę industrialną, trzy lata później polsko i anglojęzyczne “2-47”. W 2001 roku zespół wydał płytę zatytułowaną nazwą zespołu, na której znalazły się delikatniejsze, łagodniejsze kompozycje. Album “Agressiva 69” promował m.in. singiel “Egoiści” nagrany z Edytą Bartosiewicz do filmu Mariusza Trelińskiego. Pięć lat później ukazała się najbardziej dojrzała płyta w dotychczasowym dorobku. Na płycie “In” z 2006 roku Agressiva gościła Magdę Oleś z Hetane, Martina Atkinsa z Ministry (m.in. utwór “Nie widać końca”) oraz Wayne’a Husseya z The Mission (“In Your Eyes”).

“Jeden dzień” promował film “Pod powierzchnią” Marka Gajczaka.Pod koniec 2007 roku label 2-47 Bogdana Pezdy wydał rewers produkcji z 2006. Na “Out” znalazły się remiksy piosenek z “In” wykonane przez niezależnych producentów oraz covery Agressivy (m.in. “Isolation” nagrane na płytę “Warszawa: Tribute to Joy Division” czy “Poranna wiadomość” oraz “Kombinat” Republiki).Agressiva 69 grała przed Prodigy, miała też grać przed 26 koncertami Depeche Mode. Zespół występował w Rosji, Niemczech, krajach Beneluksu.Członkowie zespołu angażują się też w inne projekty. Pochodzący z Łodzi Robert Tuta oprócz tego, że stoi za klawiszami w Agressivie to jest wokalistą w zespole NOT.

             

/autor Jacek Kozłowski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ostr_dorosly
O.S.T.R. “Tylko dla dorosłych”
IMG_0205
Bielas i Koty Papieża w Foto Cafe 102 (foto)
DSC_5414
Kaliber 44 w Wytwórni (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*