Muzeum w Liceum

Reprodukcje najważniejszych dzieł sztuki z polskich muzeów trafią do łódzkich szkół w ramach projektu Muzeum w Liceum, który realizuje Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. W projekcie wezmą udział znani polscy aktorzy, m.in. Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa oraz Joanna Trzepiecińska.

Muzeum w Liceum to inicjatywa mająca na celu przekazanie szkołom na stałe ekspozycji edukacyjnej, składającej się z wysokiej jakości wydruków obrazów 10 najważniejszych polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Witkacego, Olgi Boznańskiej czy Aleksandra Gierymskiego. Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie.

Na każdym wydruku zostanie umieszczony kod QR pozwalający za pomocą smartfona zapoznać się z biografią danego twórcy umieszczoną online w wersji tekstowej oraz audio. Biografie zostały napisane w pierwszej osobie, czyli tak, jakby to sam artysta opowiadał o swoim życiu i twórczości. Pisano je w oparciu o wspomnienia, listy i pamiętniki samych artystów. Autorami tekstów są kuratorzy muzeów i historycy sztuki, a wersje audio przeczytają znani polscy artyści. Pierwsze nagrania zostały już zrealizowane: Maciej Stuhr brawurowo wcielił się w rolę Witkacego, Bartłomiej Topa – Tadeusza Makowskiego, a Joanna Trzepiecińska użyczyła głosu Annie Bilińskiej.

Muzeum w Liceum jest projektem Fundacji Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”, która prowadzi portal edukacyjny o sztuce niezlasztuka.net. W zeszłym roku przekroczył on 1,5 mln odsłon.

Tak o projekcie opowiada Joanna Majewska, współzałożycielka i wiceprezes Fundacji „Niezła Sztuka”: – Obcowanie z kulturą i sztuką jest ważne dla rozwoju młodego człowieka. Pobudza jego wrażliwość i kreatywność, otwiera na świat. Niestety, w obecnym systemie edukacji poświęca się zbyt mało uwagi sztuce, przez co już w dorosłym życiu większości ludzi brakuje wiedzy, aby zrozumieć i móc zachwycać się dziełami w muzeach. Celem Muzeum w Liceum jest więc przybliżenie młodym ludziom ważnych dzieł oraz sylwetek twórców. Wierzymy w to, że angażujące treści i udział w projekcie znanych osobistości zainspirują młodzież do dalszego zgłębiania sztuki.

Inauguracja Muzeum w Liceum odbędzie się w dniu 3 czerwca o godzinie 11:00 w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Łodzi. Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Łodzi, w pierwszej kolejności ekspozycje trafią do 5 łódzkich szkół. Nagrania audio są finansowane ze środków własnych fundacji i będą dodawane sukcesywnie.

Projekt został objęty patronatami honorowymi Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz

Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie internetowej: www.muzeumwliceum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *