fot._z_arhiwum_Galerii_Wschodniej_materialy_prasowe_MuzeGaleria na ul. Wschodniej 29 w Łodzi to najstarsza, a zarazem jedna z ostatnich galerii autorskich w Polsce. Co stoi za fenomenem żywotności tego miejsca, które przez lata ewoluowało, do dziś pozostając miejscem prowadzonym przez artystów dla artystów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć wystawa „Prolegomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchni. Trzydzieści lat Galerii Wschodniej”. Jej otwarcie w Muzeum Sztuki w Łodzi (Więckowskiego 36) już 25 kwietnia.

Historia galerii, a właściwie jej prehistoria sięga 1981 roku, kiedy to opustoszałe mieszkanie przy Wschodniej 29 stało się siedzibą „Trupy Arlekina i Pantalona” Niezależnego Zrzeszenia Studentów Szkół Artystycznych, prowadzonej przez Jarosława Orłowskiego, Piotra Bikonta i Wojciecha Czajkowskiego. Wtedy na co dzień odbywały się tam próby teatralne, sesje free-jazzowe, a także była prowadzona działalność polityczna. Mieszkanie na Wschodniej tętniło życiem nawet w okresie stanu wojennego, a w marcu 1984, po rocznym, generalnym remoncie kontynuowało działalność już pod nazwą Galeria Wschodnia. Pierwszym wydarzeniem, jakie zorganizowano w Galerii była wystawę grafiki absolwentów łódzkiej ASP. Pracowania od samego początku prowadzona jest przez Jerzego Grzegorskiego i Adama Klimczaka i utrzymywana z prywatnych środków prowadzących, przyjaciół i związanych z nią artystów. Galeria Wschodnia, tak jak inne jej podobne galerie autorskie powstała z potrzeby wolności, ucieczki ze sztuką poza jakiekolwiek wpływy władzy, PRL-owskiej polityki. Tylko tam można było pozwolić artystom na pełną dowolność. Wiodącymi formami artystycznymi, realizowanymi w ramach programu Galerii Wschodniej były i nadal są instalacje i performansy, pozostawiające artyście szeroką autonomię. Na przestrzeń galerii składają się 2 połączone pokoje- miejsca ekspozycji oraz pokój, w którym nierzadko mieszkają twórcy przygotowujący swoje prace. Nie mniej ważna jest kuchnia, która stanowiła miejsce spotkań i dyskusji dla artystów, krytyków i gości galerii.

W ciągu tych 30 lat w mieszkaniu- pracowni odbyło się kilkaset wystaw, prezentujących sztukę różnych dyscyplin, m.in. sztukę akcji, performance, instalacje, sztukę wideo, multimedia, fotografie, film, sztukę obiektu, a także wiele pokazów, odczytów i spotkań. Wschodnia istnieje w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Galeria przetrwała kryzysową gospodarkę lat 80., poradziła sobie w warunkach transformacji ekonomicznej i funkcjonuje dziś w gąszczu przepisów i dotacji ze środków Unii Europejskiej.

Wystawa w ms1 koncentruje się na ekonomiczno-społecznych uwarunkowaniach działalności galerii. Opowiada o jej roli społecznej, kontekście, w jakim funkcjonowała i zmieniających się zależnościach, które miały i mają wpływ na kształt Wschodniej. Stara się odpowiedzieć na pytanie w jakim punkcie Galeria znajduje się obecnie i co do tego doprowadziło.

Ekspozycja prezentuje bogatą dokumentację działalności pracowni na Wschodniej od 1981 roku. Tę opowieść dopełniają prace artystów: Karoliny Breguły, Goldex Poldex, Marcina Polaka, Józefa Robakowskiego, Tomasza Szerszenia i Ewy Zarzyckiej. Wystawę można będzie oglądać od 25 kwietnia do 22 maja w ms1.

Autorem analizy modelu ekonomicznego i instytucjonalnego jest Mikołaj Iwański

Kurator wystawy: Daniel Muzyczuk

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Stachlewski_-_plakat
Przestrzenie tożsamości Piotra Stachlewskiego w Miejskiej Galerii Sztuki
TO-EN_fot_Pawel_Maciak
Czerń – performance tancerki butoh TO-EN
pocztowka_poziom_4
Fotofestiwal 2013 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*