Muzeum Miasta Łodzi odkryje łodzianki (nie)znane

W najbliższy piątek, 14 stycznia o godz. 17:30, w Muzeum Miasta Łodzi zostanie zainaugurowany organizowany wspólnie z Łódzkim Szlakiem Kobiet cykl wykładów poświęconych łodziankom zapisanym na kartach historii. To pierwsze z wielu przedsięwzięć, które instytucja planuje podjąć, by przywrócić pamięć kobiet, które odegrały ważną, choć często zapomnianą, rolę w historii Łodzi. Na pierwszym spotkaniu goście wysłuchają prelekcji poświęconej łódzkim śladom Katarzyny Kobro – rewolucjonistki rzeźby.

Bohaterkami spotkań oprócz Katarzyny Kobro będą m.in. kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz, aktywistka i nauczycielka Romana Pachucka, lekarka Alina Margolis-Edelman, ogłoszona patronką roku 2022 w Łodzi, aktorka Ida Kamińska, malarka Felicja Pacanowska, opozycjonistka  Janina Kończak, lekkoatletka Maria Kwaśniewska-Maleszewska.

„Nowym cyklem spotkań pt.: <Łodzianki (nie)znane> pragniemy zwrócić uwagę łodzian na rolę kobiet w historii oraz ich wpływ na teraźniejszość naszego miasta” – mówi Magda Komarzeniec, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. „Cykl wykładów, które odbywać się będą raz w miesiącu przez cały 2022 rok, jest pierwszym z kroków, które chcemy podjąć. W planach mamy wydawnictwo oraz wystawę czasową, na której zaprezentujemy życiorysy i osiągnięcia kobiet związanych z Łodzią, a później wprowadzenie naszych bohaterek do Panteonu Wielkich Łodzian, który stanie się wówczas Panteonem Wielkich Łodzianek i Łodzian” – dodaje.

Muzeum do współpracy przy cyklu zaprosiło Łódzki Szlak Kobiet, fundację, która od lata działa na rzecz pamięci o łodziankach. 

„Łódź jest nieprzypadkowo nazywana miastem kobiet, a wątki kobiece stanowią ważną część lokalnej tożsamości” – mówi Ewa Kamińska-Bużałek, Prezes Łódzkiego Szlaku Kobiet. „Swój rozwój Łódź zawdzięczała m.in. pracy włókniarek, ale także działającym tu artystkom, kobietom nauki, działaczkom społecznym. To często postaci słabo znane, jednak o wielkich zasługach i niezwykłych życiorysach. Przedstawienie ich dokonań w Muzeum Miasta Łodzi będzie ważnym krokiem ku przywróceniu należnego im miejsca w pamięci zbiorowej” – podsumowuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *