BOA_MISTURA_Spain_Zycie_jest_stanem_umyslu_Lif_is_a_statNa ścianie przy ul. Skłodowskiej-Curie 26 powstał pierwszy w tym roku mural. Dzięki współpracy Łódzkieco Centrum Wydarzeń z prywatnym inwestorem, firmą Maxbud Development, udało się zaprosić artystów z hiszpańskiej grupy Boa Mistura.

Ściana ma ponad 600m2. Do pomalowania tak dużej powierzchni zostało zużyte około 200 litrów farby akrylowej. Na ścianie znajduje się 105 różnych odcieni kolorystycznych. Prace nad muralem trwały 10 dni.

Boa Mistura to multidyscyplinarna grupa architektów, grafików i ilustratorów z Madrytu, tworząca murale i instalacje artystyczne na całym świecie. W przestrzeni miejskiej działają od 2001 roku, a ich realizacje można spotkać w takich państwach jak: Kolumbia, Indie, Kuba, Meksyk, Brazylia, Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Norwegia, Wielka Brytania, Serbia…

joomplu:108021

Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki w przestrzeni miejskiej z ramienia ŁCW: „W swojej twórczości, Boa Mistura wykorzystuje zazwyczaj bardzo żywiołowe, wyraziste, ciepłe kolory. Ich prace cechuje przede wszystkim różnorodność, ale na ścianach najczęściej łączą kolorowe formy graficzne, z czytelną, przejrzystą typografią. Działania w przestrzeni miejskiej starają się zazwyczaj osadzać w określonych kontekstach, odwołując się do lokalnych symboli, motywów i historii związanych z tożsamością danego miejsca.

Mural w Łodzi eksponuje frazę „Życie jest stanem umysłu”, która pochodzi z książki pt. „Wystarczy być” napisanej przez Jerzego Kosińskiego w 1971 roku. Zdanie to zostało wpisane w centralną część kompozycji, pomiędzy wielobarwne formy graficzne. Biorąc pod uwagę warunki ekspozycyjne tej elewacji oraz drzewa lekko ograniczające widoczność, zależało nam na tym, żeby projekt wybijał się przede wszystkim kolorystyką. Twórczość Boa Mistura wydaje się być w tym miejscu wręcz idealna”

/fot. mat.pras. Gabriela Lindner

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Zakończenie sezonu motocyklowego w Porcie Łódź (foto)
IMG_0765
Łodzianin Roku 2014 (foto)
Tramwajowa Linia Turystyczna i specjalne wakacyjne linie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*