Mural przy Piotrkowskiej 120 (foto)

Właśnie dodany został kolejny mural na mapie miasta. Projekt studentki I roku ASP w Łodzi Aleksandry Soćko zrealizowali artyści z Kostaryki – Michael Picado i Julian Ramirez, a wszystko odbyło się w ramach konkursu zorganizowanego przez Fundację Stare Kino. Mieszczący się w podwórku przy Piotrkowskiej 120 mural nawiązuje do filmowej Łodzi i wydarzeń z roku 1899 kiedy to bracia Krzemińscy otworzyli w naszym mieście pierwsze stałe kino na terenach polskich pod nazwą „Gabinet Iluzji”.

Artyści z Kostaryki przyjechali Do Polski na zaproszenie fundacji Unamos Culturas i we współpracy z grupą artystyczną Plein Air Costa Rica. Jest to kontynuacja rozpoczętego przez fundację projektu z lutego 2019 roku, kiedy to do Kostaryki udało się kilkunastu twórców z Łodzi, w tym profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Udało im się wtedy przeprowadzić szereg projektów artystycznych we współpracy z lokalnymi twórcami, zakończonych wystawami w Casa del Artista oraz w Casa Patrimonio w San Jose. Teraz nadszedł czas na rewizytę. Oprócz Łodzi goście zwiedzili już bądź odwiedzą jeszcze Pabianice, Besiekiery, Gdańsk, Kraków oraz Warszawę. Podczas pobytu w Łodzi, oprócz stworzenia muralu, zrealizowano liczne warsztaty twórcze, plenery artystyczne oraz wystawy dzieł

Unamos Culturas jest fundacją zajmującą się promocją kultury i sztuki z Ameryki Łacińskiej w Europie, a także prezentacją europejskiego świata artystycznego w krajach łacińskich. Od 2006 r. organizowali i pracowali przy wielu wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, takich jak festiwale krajowe i międzynarodowe, wystawy, warsztaty, wykłady i kampanie promocyjne dla wielu przedstawicieli, w tym muzeów, galerii sztuki, prywatnych kolekcjonerów, fundacji, centrów kultury, uniwersytetów. Skupiają się zarówno na współpracy ze znanymi artystami, jak i tymi, którzy dopiero zaczynają karierę.

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *