Mural na 90. lecie ZWiK Łódź (foto)

1Łodzi przybył kolejny mural, który odnosi się do historii miasta. Przedstawia łódzkich robotników z początku XX wieku. Można go oglądać na ścianie budynku Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Wierzbowej 52. Malowidło jest ostatnim akcentem tegorocznych obchodów 90-lecia ZWIK.

25-metrowy fresk (malowany farbami akrylowymi) powstał w oparciu o archiwalne zdjęcie z 1927 roku wybrane spośród kilkuset archiwalnych fotografii ZWIK. Przedstawia 24. budowniczych kanału przy ulicy Pienistej. 

W Łodzi jest coraz więcej murali, które odnoszą się do historii i tradycji miasta. Jeden z nich upamiętnia wydarzenia z 1905 roku, inny dedykowany jest Arturowi Rubinsteinowi. Mural na Wierzbowej poświęcony jest robotnikom, którzy ciężką pracą wznosili to miasto.

2

Mural wykonali łódzcy artyści. Pracami zespołu kierował Piotr Chrzanowski – ilustrator i grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Malowaniem zajęli się Piotr Chrzanowski, Marek Chrzanowski i Katarzyna Zielińska. Artystów w pracach techniczno-budowlanych wspierał Wojciech Żyznowski. Farby przekazała firma „Dekoral”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *