Mural bogini Mokosz na WI-MIE (foto)

HAWA_WIMA_MURAL_MG_0031Kobieca energia i streetartowy kunszt – na ścianie łódzkiej WI-MY można podziwiać mural „Mokosz”, pierwszy z powstających w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Dzieło znanego duetu Nomad Clan z Manchesteru przedstawia słowiańską boginię, opiekunkę kobiecego przeznaczenia i pracy upamiętniającą kobiecą energię, którą tętniły łódzkie fabryki. Trwają już prace nad kolejnymi festiwalowymi muralami. Wszystkie związane są z Łodzią i jej dziedzictwem. Partnerem murali jest Clariant, światowy lider chemii specjalistycznej, który w Łodzi posiada globalne Centrum Usług Wspólnych oraz fabrykę środków barwiących do tworzyw sztucznych.

Mural przedstawia słowiańską boginię Mokosz, opiekunkę kobiecego przeznaczenia i pracy oraz patronkę „kobiecych” zajęć, takich jak przędzenie czy tkanie. W Europie Wschodniej jej motyw – silnej, życiodajnej siły – jest nadal popularny. Mural opowiada o kobietach w ich miejscu pracy w czasie przemysłowej rewolucji.

– Wczytując się w dzieje miasta, Cbloxx i Aylo czyli duet Nomad Clan odkryły niezwykłe podobieństwo między ich rodzimym miastem a Łodzią, nazywaną przecież polskim Manchesterem – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, kurator sekcji sztuk wizualnych festiwalu.Oba miasta mają podobne ekonomiczne, wielkoprzemysłowe korzenie, związane z włókiennictwem, a nawet babcie obu artystek pracowały w zakładach tekstylnych w Yorkshire i Lancashire– dodaje.

Kolektyw Nomad Clan, które brytyjski „Guardian” zaliczył do piątki najlepszych światowych artystów street-artowych znany jest z prac inspirowanych charakterem i dziedzictwem danego miejsca oraz lokalnymi opowieściami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *