Zdarzenia_Pracownia_Fizyczna_fot._Marta_Ankiersztejn_1_1

Koncerty, spotkania z artystami, pokazy mody i biżuterii, a nawet recital pieśni chilijskich – tak kiedyś wyglądały niedziele w łódzkim Muzeum Sztuki. Teraz Muzeum postanowiło powrócić do tej tradycji. Pierwsza od lat wakacyjna „Niedziela w Muzeum” już 28 lipca. Początek o g. 12.12!

Pomysłodawcą cyklu otwartych, rodzinnych festiwali był w latach 70. i 80. wieloletni dyrektor Muzeum, Ryszard Stanisławski. Podczas „Niedzieli w Muzeum” wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. Można było posłuchać koncertów rockowych, muzyki poważnej lub orkiestry dętej, wziąć udział w kiermaszach czy pokazach biżuterii.

Rewie mody, wernisaże wystaw, konkursy i spotkania z artystami sprawiały, że niedzielna wizyta w Muzeum Sztuki należała do najpopularniejszych rozrywek łodzian. Stanisławski, dążąc do ułatwienia dostępu do sztuki szerokiej publiczności, liczył się z potrzebami każdego odbiorcy. Program imprez był więc zróżnicowany. Podobnie będzie z „Niedzielami w Muzeum” zaplanowanymi na tegoroczne wakacje.

Tak jak w latach 70. i 80.,program reaktywowanych pikników przygotuje Dział Edukacji. Ich forma będzie lekka, ciekawa i bardzo różnorodna. W ogrodzie zaplanowano dwa wakacyjne pikniki: najbliższy już 28 lipca, kolejny w ostatni weekend wakacji, 25 sierpnia.

Niedziela_w_ms_1974_pokaz_prac_katedry_ubioru_PWSSP_2

Początek o g. 12.12! Wśród niedzielnych atrakcji lipcowej „Niedzieli w Muzeum” znajdą się: sesja jogi śmiechu, nauka gotowania według pięciu przemian czy warsztaty artystyczne dla najmłodszych. Okaże się też, że nastrojowe oprowadzanie po wystawie Cezarego Bodzianowskiego „To miejsce nazywa się Jama” zdecydowanie poprawia humor. Szczegółowy program „Niedziel w Muzeum” dostępny będzie na stronie www.msl.org.pl. Wstęp wolny.

Zadania do improwizacji:

Choreograf, tancerze, muzycy, publiczność – w tym spektaklu wszyscy będą mogli wziąć czynny udział i podrzucać artystom tematy do improwizacji. Pracownia Fizyczna, SzaZa i goście, w projekcie „Zdarzenia” wystąpią w ms2  w sobotę (20.07) o g. 19.00. Dzień wcześniej (też o 19.00) pokaz praktyków improwizacji będący efektem tygodniowego warsztatu prowadzonego przez Raya Chunga. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Ray Chung tańczy kontakt improwizację od ponad 30 lat. Bierze udział w licznych festiwalach na całym świecie prowadząc przy tej okazji warsztaty. Zgodził się też poprowadzić zajęcia w ramach wystawy „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy”. Na warsztat Chunga zaproszeni zostali doświadczeni praktycy kontakt improwizacji z Polski, aby wspólnie powrócić do korzeni tej techniki, badając także fizyczne i anatomiczne właściwości ruchu. Tematem  warsztatu jest „Sztuka i sport w kontakt improwizacji”.

Zwiedzaj Muzeum online:

Oglądać ulubione dzieła sztuki bez wychodzenia z domu? Od niedawna to możliwe. Rok temu Muzeum Sztuki w Łodzi założyło internetowy katalog zbiorów. Najpierw zawierał jedynie Kolekcję Sztuki Dawnej, teraz do cyfrowych zbiorów dołączyły także dzieła z Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku. I tak w katalogu będzie można znaleźć prace podarowane przez grupę „a.r.”, Josepha Beuysa oraz dzieła takich artystów jak Alina Szapocznikow czy Mirosław Bałka.

Politoff-Walczak_studentki_pochodzenia_chilijskiego._4_czerwca_1978_1

Muzeum Sztuki w Łodzi posiada dwie podstawowe kolekcje: Kolekcja Sztuki Dawnej, oraz nowoczesnej i współczesnej, czyli Kolekcję Sztuki XX i XXI wieku. Ten podział został też zachowany w internetowym katalogu. Dzieła pogrupowano chronologicznie w przedziały czasowe odpowiadające ważniejszym epokom, nurtom i kierunkom wyróżnianym w historii sztuki. Ponadto, w menu górnym wyodrębniono szczególne dla historii samego Muzeum zespoły dzieł takie jak: Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, Konstrukcja w Procesie, dar Josepha Beuysa, dar Mateusza Grabowskiego  oraz artystów amerykańskich.

Katalog dostępny jest na stronie internetowej Muzeum http://msl.org.pl/pl/kolekcja-sztuki/

Uwaga! Tylko dla członków MS CLUB!

Z kartą MS CLUB lub MS CLUB STUDENT w czasie trwania „Niedzieli w Muzeum” 50% zniżki w klubokawiarni ms cafe. Rabat obowiązuje w godzinach 11.00-17.00.

(Tekst i Fot. – Mat. Prasowe)

Więcej o kulturze w Łodzi na Plastrze Łódzkim!

Zapraszamy!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wegner
Stefan Wagner w Galerii Re:Medium
Otwarte Zasoby Muzeum Sztuki w Łodzi
plakat3
Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia 2012 – repack

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*