moreland1We wtorek, 1 września o godz. 19:30 w New Yorku rozpocznie się koncert. Na scenie pojawią się Moreland & Arbuckle. Bilety w cenie: 35 zł przedsprzedaż/40 zł w dniu imprezy.

Gitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle już od ponad dekady eksplorują teren zwany „muzyką rdzennie amerykańską”. Zaczynali jako duet grający akustycznego bluesa; dziś są triem o własnym, niepowtarzalnym stylu, określanym jako „roots rock”. Powstał on z połączenia bluesowych korzeni z elementami rocka, country, i muzyki folk – oraz ogromnej dawki własnej inwencji twórczej. Od dwóch lat trzecim członkiem zespołu jest perkusista Kendall Newby.

Koncepcja zespołu zmieniała się wielokrotnie. Początkowo skład zawierał basistę, jednakże czas pokazał, że jego brak nie tylko nie osłabia, ale wręcz uatrakcyjnia brzmienie formacji, nadając mu nowej jakości. Dzieje się to głównie za przyczyną specyficznej techniki gitarowej Morelanda, której bogactwo sprawia, że nieobecność basisty nie jest słyszalna. Dużą rolę w kreacji oryginalnego brzmienia ma jeden z używanych przez niego instrumentów: gitaro-bas zrobiony z… pudełka po cygarach. Bezsprzecznymi atutami brzmienia Moreland & Arbuckle są też głęboki, zapadający w pamięć głos Arbuckle’a oraz jego inspirowany Little Walterem styl gry na harmonijce.

Mają na koncie sześć albumów. 17 maja 2013 swą europejską premierę miał najnowszy, „7 Cities” (Telarc). W Stanach ukazał się 30 lipca. Zawiera 13 utworów, w tym: 8 autorstwa sprawdzonego tandemu Aaron Moreland / Dustin Arbuckle, 4 kompozycje napisane dla zespołu przez przyjaciół oraz zaskakującą wersję jednego z przebojów lat 80. „7 Cities” jest koncept-albumem osnutym wokół mitu „Siedmiu miast ze złota”, którego akcja miała się dziać wieki temu m.in. na terenach będących dziś stanem Kansas. Muzycznie jest to kontynuacja dobrze znanego fanom M&A stylu. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy płytę wyprodukował nie Aaron Moreland, a wywodzący się z indie-rockowego środowiska Matt Bayles (znany ze współpracy z zespołami takimi, jak Mastodon, the Sword, czy Isis).

Koncertują zarówno na wielkich festiwalach, dzieląc scenę z artystami takimi, jak Buddy Guy czy Jonny Lang, jak i w intymnej scenerii małych klubów. Niezależnie od miejsca koncertu, w ciągu paru minut są w stanie rozpalić serca publiczności do czerwoności. Dotychczas zjeździli z koncertami całe Stany Zjednoczone, Irak i Afganistan (w ramach trasy „Bluzapalooza”, odwiedzającej… amerykańskie bazy wojskowe), oraz dużą część Europy. Regularnie występują w Polsce, dzięki czemu mają tu stale rosnące grono wiernych fanów. Zyskują też uznanie krytyków: dziennik USA Today wybrał „Just a Dream” płytą tygodnia; album znalazł się w też zestawieniu magazynu „Billboard”. Czytelnicy i dziennikarze kwartalnika „Twój Blues” wybrali formację „Zespołem Roku na świecie” w ankiecie Blues Top za rok 2013.

Aaron Moreland – gitary, cigar box guitar
Dustin Arbuckle – śpiew, harmonijka
Kendall Newby – perkusja, chórki

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dreadsquad
XV urodziny Dreadsquad w Łodzi
12. edycja Letniej Akademii Jazzu
OiW_Centralia_foto
Palcolor & Centralia w OiW

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*