29112012_001W czwartek, 29 listopada o godz. 19 w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury rozpoczęło się spotkanie wokół książki Moniki Polit Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie z udziałem autorki oraz dr Małgorzaty Domagalskiej (Uniwersytet Łódzki).

Książka Moniki Polit ukazuje sylwetkę szefa łódzkiego Judenratu, oficjalnie zwanego Przełożonym Starszeństwa Żydów w Liztmannstadt – Mordechaja Chaima Rumkowskiego. Przez wiele lat z pasją zgłębiano dzieje jego głupoty, małości, pychy i chorobliwych ambicji, które uczyniły go współpracownikiem nazistów i mordercą niewinnych współbraci. Stał się emblematem wynaturzonego żydowskiego okrutnika i zdrajcy. Obwołano go czarnym charakterem historii Zagłady. Kulminacją opowieści o nim była figura jego śmierci – miał spłonąć żywcem w krematoryjnym piecu, wrzucony weń w sierpniu 1944 r. przez szukających pomsty łódzkich Żydów. Przez lata ani zawodowi historycy, ani literaturoznawcy nie mierzyli się z utrwaloną w przekazach i dość ubogą wersją zdarzeń, nie szukali też nowych interpretacji działań i postaw MCHR.

joomplu:45947

Autorka weryfikuje dotyczczasowe ustalenia biograficzne dotyczące Rumkowskiego. Jej bohater przestaje być postacią banalną, jednowymiarową, prostacką. Z pracy wyłania się obraz osoby niejednoznacznej, nieco zagadkowej w sensie psychologicznym. Tekst jest poprawny metodologicznie, oparty na solidnej podstawie źródłowej oraz ukazuje bogate tło historyczne.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Otwarcie Biblioteki Miejskiej w Łodzi w warunkach epidemii
Statuetka_zloty_Ekslibris
Zgłoszenia do Nagrody Złoty Ekslibris
IMG_9203
Seryjni poeci w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*