Montaż zadaszenia na stadionie przy al. Piłsudskiego 138 (foto)

IMG_0099Na trybunie głównej zachodniej zakończono montaż płyt audytoryjnych, a rozpoczęto już pracę wewnątrz budynku,  montaż głównych instalacji w zakresie: sanitarnych oraz elektrycznych wysoko i nisko prądowych. Montaż poszczególnych elementów dachu jest najpierw skręcany na poziomie terenu. Następnie całe elementy montowane są na miejscu docelowym, gdzie są umieszczane na kotwiach dachowych i zwieńczeniu elementów żelbetowych. Kolejnym etapem pracy będzie położenie i zamontowanie blachy.

26 stycznia 2016 na stadionie przy al. Piłsudskiego 138 rozpoczął się montaż konstrukcji zadaszenia. Za nim zostały zamontowane dźwigary na trybunie, wcześniej konstrukcja metalowa – przęsła zostały złożone na ziemi. W pierwszym dniu montażu dachu na trybunie głównej zachodniej ( tzw. trybuna reprezentacyjna,  składającą się z 4 poziomów użytkowych) zainstalowano trzy dźwigary dachowe. Dach na tej trybunie składać się będzie z dwudziestu dwóch stalowych dźwigarów, a ogólnie na  całym stadionie z sześćdziesięciu pięciu. Ciężar kompletnej stalowej konstrukcji  dachu wynosi 666 ton. Pokrycie zadaszenia przyjeżdża na stadion z miejscowości Sokółka – miasto w woj. podlaskim. 

–  Na początku lutego, jeśli aura zimowa nie pokrzyżuje planów, na głównej trybunie stężeje konstrukcja dachu, gdzie do dwóch tygodni przewidziany jest plan ukończenia. Zadaszenie będzie pokryte blachą trapezową powlekaną, zaś ostatnie pięć metrów dookoła boiska zostanie wykonane z  poliwęglanu przyziemnego – przezroczysty materiał będzie efektowny przy akustyce i będzie naświetlał boiskową murawę. W stu procentach zadaszenie przykryję widownie. Pokrycie dachu blachą i płyty poliwęglanowej zostanie położone w okresie późniejszym, gdyż nie będzie to miało wpływu na zalanie pomieszczeń mieszczących się w  trybunie – mówi kierownik budowy stadionu Mosty – Łódź S.A.  Całkowita powierzchnia dachu będzie wynosić 1ha 10 000 m2.  Kolejny etap pracy związanym z zadaszeniem zostanie rozpoczęty na trybunie południowej (dawna trybuna- D). Na tej trybunie już pracę są zakończone żelbetowe,  a  na wschodniej pozostały do montażu dwa elementy.

joomplu:104342

Wykonywane są już też pracę na  trybunie północnej, gdzie już widoczna jest powstająca konstrukcja trybuny. Akurat prace przy tej trybunie były nieco utrudnione, gdyż  linia wysokiego napięcia, która idzie od strony torów, koliduje ze stadionem. 

– Prace na  trybunie północnej są zaawansowane i w około 50 procentach ukończone. Jeżeli pogoda będzie sprzyjała to do końca lutego prace żelbetowe powinny być zakończone – mówi kierownik budowy Mosty – Łódź. W pobliżu stadionu od ulicy Tunelowej i Sępiej  zostaną usunięte dwa słupy elektroenergetyczne napowietrzne. Podczas odbudowy kable zostaną przeniesione pod ziemię. Trybuna północna będzie demontażowa to oznacza, że fragment sektora może być pustą przestrzenią i wykorzystana jego część może służyć np. dla sceny koncertowej. Sektor kibiców gości o pojemności 900 miejsc zlokalizowany będzie w tej części trybuny od ulicy Tunelowej.

Przypomnijmy, że projektantami  budowy stadionu są architekci z Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie. Nad pracami budowlanymi czuwa Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty – Łódź SA. Stadion do użytku ma być oddany w listopadzie 2016 roku, pierwszy mecz odbędzie się na nim prawdopodobnie dopiero wiosną 2017 roku. Pojemność stadionu to 18 018 miejsc siedzących. Inwestycja budowy stadionu będzie kosztować  niespełna 138 mln zł. Na obiekcie oprócz spotkań piłkarskich, będą również rozgrywać swoje  mecze rugbiści,  czy też odbywać się  np. koncerty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *