DSC_0001mjWe wtorek, 16 września w klubie Luka wystąpił zespół Monkey Junk. Grupa z Kanady zaprezentowała publiczności repertuar złożony z własnych utworów oraz ze standardów bluesowych.

Koncert rozpoczęło długie intro, podczas którego muzycy pokazali, że do stworzenia fantastycznego klimatu wystarczą dwie gitary i perkusja. Przy pomocy tego dość niewielkiego instrumentarium, niekiedy uzupełnianego przez harmonijkę ustną (w tej roli Steve Marriner – gitarzysta, wokalista, lider zespołu), Monkey Junk tworzy muzykę z pogranicza bluesa, rock’n’rolla, a momentami nawet hard rocka, który choć skrzętnie skrywany za zasłoną bluesowych skal i pochodów, niekiedy wybrzmiewa w cięższych riffach i mocnej perkusji. Ciekawym rozwiązaniem przyjętym w zespole jest rezygnacja z gitary basowej na rzecz „zwykłego” elektryka, który z powodzeniem odnajduje się w roli instrumentu, tworzącego z perkusją sekcję rytmiczną. Całości dopełnia typowo „północnoamerykański” wokal kojarzący się, ni mniej ni więcej, z samym Joe Bonamassą.

joomplu:78790

Podczas wydarzenia, muzycy już na samym początku nawiązali świetny kontakt z publicznością. Wokalista zespołu nauczył się kilku polskich zwrotów, które szybko przełamały pierwsze lody – obco brzmiące „Jak się masz?” oraz „Mamy trzy płyty na sprzedaż, dobrze?” wprowadziły słuchaczy w dobry nastrój.

Trudno sobie wyobrazić lepszy dzień na bluesowy koncert niż urodziny B. B. Kinga. Muzycy z Monkey Junk nie omieszkali oddać z tej okazji hołdu temu wielkiemu gitarzyście, wykonując jeden z jego utworów. Energia bijąca ze sceny towarzyszyła zespołowi do samego końca koncertu, na którym być może nie pojawiły się tłumy, ale który z pewnością przypadł do gustu fanom dobrej, czarnej muzyki, tym razem granej przez Kanadyjczyków. Któż by przypuszczał, że wychodzi im to aż tak dobrze?

/fot. Joanna Wal

Zobacz także:

Tymon i Natu na OFF Piotrkowskiej (foto) 

Nat Osborn Band w Szafie (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
20170419_Gregory_Porter-8681
Gregory Porter w Wytwórni (foto)
DSCF3308
Jeremi Sikorski w Manufakturze (foto)
24082012_114
Geyer Music Factory 2012: Max Klezmer Band (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*