Nieustanny wyścig z czasem i zagubione ludzkie relacje będą głównym tematem najnowszej premiery, którą w tym sezonie zaplanował łódzki Teatr Lalek Arlekin. Przedstawienie oparte jest na bestsellerowej, dziecięcej powieści „Momo” autorstwa niemieckiego pisarza Michaela Ende. Premiera spektaklu, pod tym samym tytułem w reżyserii Agnieszki Błaszczak odbędzie się w piątek, 18 marca, na Dużej Scenie Arlekina. Do spektaklu zaprojektowano
15 oryginalnych, świetlnych lalek.

Tytułowa „Momo” to dziewczynka, która pewnego dnia, nie wiadomo skąd, zjawia się w ruinach amfiteatru, w pewnym, nienazwanym bliżej miasteczku. Zostaje mile przyjęta, zaakceptowana, otoczona opieką i szybko staje się częścią lokalnej społeczności. Niebawem okazuje się, że Momo ma szczególny dar – potrafi słuchać, jak nikt inny. Dzięki niej ludziom wpadają do głowy najlepsze pomysły, odnajdują przy niej swoje pragnienia a Momo zjednuje sobie wielu nowych przyjaciół. Niestety, wkrótce do miasteczka przybywają także Szarzy Panowie – agenci Kasy Oszczędności Czasu, którzy czerpią siły życiowe z czasu zabieranego ludziom i pogodni dotychczas mieszkańcy – dorośli i dzieci, z dnia na dzień przestają utrzymywać ze sobą kontakty. Pracują coraz więcej i coraz bardziej oddalają się od siebie, przez co z miasta znikają cała radość i ciepło. Tylko Momo potrafi oprzeć się działaniu Szarych Panów, dlatego wyrusza na misję, aby odnaleźć tajemniczego zarządcę czasu, Mistrza Horę. Chce uwolnić przyjaciół od wpływu agentów i przypomnieć im o tym, co najważniejsze.  Bo okazuje się, że tylko ludzie sami mogą decydować o swoim czasie…

Powieść Michaela Ende zachwyciła mnie od pierwszej chwili poprzez swoją głębię i integralność. To niezwykła, mądra historia dla młodego odbiorcy, a jednak jej w gruncie rzeczy dość wstrząsające przesłanie do widzów dorosłych, którzy dzisiaj bez przerwy stają się ofiarami takich Szarych Panów. – mówi Agnieszka Błaszczak, reżyserka przedstawienia.

To przesłanie będzie realizowane językiem teatru lalek i formy. Po kilku premierach na Dużej Scenie, w której widzieliśmy różne techniki sceniczne, w najnowszym spektaklu Arlekin powraca mocno do lalek. – W „Momo” będziemy eksplorować oryginalny typ lalek, które łączą w sobie technologię lalek stolikowych typu bunraku oraz klasycznych marionetek, które ponadto świecą własnym światłem.dodaje reżyserka. 

Za scenografię i projekty lalek w spektaklu odpowiada Marta Kodeniec. Muzykę do niej skomponował Rafał Ryterski a choreografię opracowała Ewelina Ciszewska.

 „Momo” to opowieść z pogranicza światów i rodzaj manifestu, traktującego o przyjaźni, poświęceniu i wartości spędzanego wspólnie czasu. – Dlatego chcemy, aby widzowie przychodząc do nas zatrzymali się na chwilę i zatrzymali czas. Bohaterka naszego przedstawienia wie, jak jest on ważny i ile tracimy, rezygnując z czasu dla siebie nawzajem.  Bo, czy tak naprawdę „nie mamy czasu” na nic?zadaje pytanie Wojciech Brawer, dyrektor Teatru Lalek Arlekin.

Premiera już 18 marca na Dużej Scenie. Spektakl będzie można oglądać w Arlekinie codziennie także od 22 do 27 marca. Najnowsze przedstawienie przygotowane jest z myślą o widzach powyżej 8 roku życia.

MOMO

na podstawie powieści Michaela Ende

TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI
Duża Scena

PREMIERA – 18 marca (piątek) 2022, g. 18.00

 

REALIZATORZY:

Reżyseria i projekcje – Agnieszka Błaszczak

Adaptacja – Franciszek Bartkowiak

Dramaturgia – Magda Żarnecka

Scenografia – Marta Kodeniec

Muzyka – Rafał Ryterski

Choreografia – Ewelina Ciszewska

Asystentka reżysera – Joanna Nygard

 

OBSADA:

Katarzyna Stanisz – Momo

Aleksandra Błażejczyk (gościnnie) – Policjantka, Asystentka, Kobieta

Agata Butwiłowska – Liliana, Żółwica Kasjopea, Lalka Bibi, Dziecko II

Joanna Nygard – Sędzia, Bizneswoman


Wojciech Kondzielnik – Paolo, Agent BLW

Maciej Piotrowski – Beppo Zamiatacz Ulic, Nicola

Wojciech Stagenalski – Agent XYQ, Szary Pan I, Nino

Michał Szostak – Dziecko I, Fryzjer Fusi, Szary Pan II
Kamil Witaszak – Gigi Oprowadzacz

 

Kreacja zespołowa – Mistrz Hora, Szarzy Panowie

 

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wszystko
Wszystko o mężczyznach w Teatrze Rozrywki Lutnia
slubdoskonaly
Ślub doskonały w Teatrze Muzycznym
„Konstelacja” – karnawałowe wydarzenie dla dzieci

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*