IMG_6205Od 18 grudnia do 24 stycznia 2015 r. w Galerii Re:Medium można oglądać ekspozycję Krzysztofa Tomalskiego pt. Moja Metakosmogonia.

Krzysztof Tomalski (ur. 1963, Gorlice). Ukończył w 1989 r. Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w pracowni miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Obecnie dziekan Wydziału Grafiki.

Domeną jego twórczości są techniki akwaforty, linorytu, a przede wszystkim wklęsłodrukowe: tłusty odprysk, tinta piaskowa, alintaglio. Zaprezentował je na ponad 30 wystawach indywidualnych, m.in. w Wiedniu, Massachusetts, Krakowie, Gdańsku. Brał udział w ponad 250 wystawach zbiorowych, w tym międzynarodowych o charakterze konkursowym (m.in. USA, Tajwan, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Włochy, Brazylia, Rosja, Kanada, Japonia, Chiny, Norwegia, Indie). Zdobył ponad 20 nagród i wyróżnień, a jego prace zasilają liczne prywatne i publiczne zbiory w kraju i za granicą.

– Tomalski jest mistrzem warsztatu graficznego. Jego perfekcjonizm techniczny oraz potrzeba innowacji (alintaglio, tinta piaskowa), predylekcja do tworzenia nielicznych odbitek różniących się między sobą, określają jego warsztat. Równie istotne (lub istotniejsze) jest jego podejście badacza, poszukiwacza znaczeń naszego istnienia i powszechnego ładu wszechświata (…) – pisze w katalogu Magdalena Czubińska – Profesor Stanisław Tabisz porównał prace Tomalskiego do dzieła Józefa Gielniaka, który w swoich nieprawdopodobnie technicznie wypracowanych linorytach tworzył swoją kosmogonię. Zwrócił uwagę na powstający metafizyczny niepokój towarzyszący kontemplacji grafik obu artystów. I rzeczywiście przyglądając się kreowanym przestrzeniom powstaje w nas uwierające uczucie zachwiania codzienności i znaczenia, jakie jej nadajemy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
15012013_002
Mieczysław Knut – Subida (foto)
Edgar_Daniel_Pichardo_Flores
14. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki (foto)
muzkin_006
Adam A. Kaczanowski – Szkice miejskie i nie tylko (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*