moja_krew25 stycznia o godz. 20:30 w kinie Bałtyk rozpocznie się specjalny, premierowy pokaz filmu „Moja krew” z udziałem jego twórców. Obraz wyprodukowała łódzka firma Opus Film.

Igor (Eryk Lubos), bokser, podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kolejnych, nieudanych związkach z kobietami zaczyna myśleć o tym, żeby zostawić po sobie „coś” – dziecko. Do tego właśnie potrzebna jest mu przypadkowo poznana na bazarze Wietnamka (Luu De Ly), która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo. To trudne na początku spotkanie ludzi odmiennych kultur zmieni wszystko w życiu bohaterów…

– Ten film zaczyna się w szowinistycznym, egoistycznym świecie głównego bohatera, która stopniowo zaczyna patrzeć na życie oczami poznanej Wietnamki” – mówił Marcin Wrona w wywiadzie dla serwisu Stopklatka.pl. – Dlatego potrzebowałem ujęcia z dwóch stron – męskiej i żeńskiej – i zaprosiłem do współpracy Grażynę Trelę. Ja pisałem z punktu widzenia bohatera, a ona koncentrowała się na postaci kobiety.

Marcin Wrona przyznawał, że Igor jest mu dość bliski – sam reżyser od jakiegoś czasu trenuje boks. Ale bohaterem „Mojej krwi” jest też współczesna Warszawa – jej symboliczne, znane wszystkim miejsca i mroczne zaułki. Dzięki Pawłowi Flisowi, debiutującemu na dużym ekranie w roli operatora, film ma niezwykłą jak na polskie kino stylistykę – „Moja krew” jest jednocześnie realistyczna i poetycka, brutalna i nasycona emocjami. Ważną rolę pełnił podczas pracy nad filmem znany dramaturg Marek Pruchniewski, współautor scenariusza do „Z odzysku” Sławomira Fabickiego. Z drugiej strony „Moja krew” potwierdza niezwykły, ale też dotąd zbyt rzadko wykorzystywany, aktorski talent Eryka Lubosa.

W czasie przygotowań do produkcji niemałym problemem było znalezienie odtwórczyni głównej roli kobiecej. Ostatecznie rolę tę dostała młoda wietnamska aktorka Luu De Ly, po castingu przeprowadzonym pod koniec stycznia ubiegłego roku w Hanoi, w Wietnamie.

W „Mojej krwi” wystąpiła plejada gwiazd polskiego boksu. Poza Markiem Piotrowskim w roli trenera Igora, swoich aktorskich sił spróbują również: Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Maciej Zegan, Tomasz Bonin, Paweł Kołodziej, Tomasz Hutkowski, Krzysztof Bienias, Damian Jonak, Dawid Kostecki i Andrzej Wawrzyk.

„Moją krew” nagrodzono m. in. podczas 28. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Międzynarodowego Finału Konkursu Hartley-Merrill (Cannes 2007). Eryk Lubos za grę w filmie otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawana najlepszym aktorom młodego pokolenia.

Film do polskich kin wejdzie 29 stycznia br.

 


Marcin Wrona – reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny. Absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie. Zrealizował kilka spektakli dla teatru telewizji, m.in. Skazę Marzeny Brody. W 2004 w TR Warszawa wyreżyserował sztukę Endy Walsha Uwięzieni.

 


Na podstawie informacji prasowych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_825horror
ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów
Festiwal Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA w Łodzi
Znamy nominacje do 4. edycji PL Music Video Awards

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*