18wrzesnia_043W sobotę, 18 września w klubie Szafa zorganizowano spotkanie z młodymi pisarkami i nieco dojrzalszym poetą. Imprezę poprowadził Szymon Kloska.

  
Jakiś czas temu podjęliśmy w redakcji decyzję, że nie będziemy relacjonować imprez organizowanych w ramach FŁ4K. Jednak udział trzech moich znajomych w tym wydarzeniu spowodował, że postanowiłem udać się na spotkanie i dowiedzieć się co z tymi młodymi i co z tym miastem.

Niestety, mimo że w sobotę w Szafie zebrały się cztery ciekawe osobowości –  Joanna Lech, Dominika Ożarowska, Marta Syrwid oraz Przemysław Owczarek, całość można określić krótko „żenada”. Duża w tym „zasługa” prowadzącego, Szymona Kolskiego, który nie był ani przygotowany, ani zorientowany w twórczości i zagadnieniach o które pytał. Być może spowodowane było to tym, że prowadzący był lekko przeziębiony, a pytania pisał „na kolanie” jadąc do Łodzi. Nie zmienia to faktu, że moderator miał także problemy z prawidłowym trzymaniem mikrofonu (rzekomo radiowiec!), co wytknięto mu w czasie imprezy. Następnym razem radzę zapraszać do roli prowadzącego osoby, znające się na literaturze, a nie mówiące o niej na antenie komercyjnego radia.

 

To jednak nie wszystko.  Już przed samą imprezą duże wątpliwości budził skład osobowy. Niby spotkanie miało odbyć się pod hasłem „Młodzi idą w miasto”, niby miało dotyczyć osób z roczników 89 i młodszych, a w wydarzeniu brały udział  twórcy urodzeni w: poeta w latach 70-tych, poetka i prozaiczka w latach 80-tych i jedna prozaiczka w 90-tych. Kwintesencją wszystkiego była wypowiedz prowadzącego, która brzmiał mniej więcej tak: „miało to być spotkanie o młodych i mieście, jednak nie może być, bo żaden z autorów o mieście w swoich książkach nie wspomina”.

Na pytanie publiczności, które zadał łódzki znawca literatury, Piotr Grobliński (na marginesie, to on powinien poprowadzić te spotkanie),  dlaczego taki skład osobowy (przed imprezą żartowaliśmy, iż Przemek w gruncie rzeczy, jakby się postarał, mógłby być ojcem Dominiki Ożarowskiej), dyrektor FŁ4K Bogdan Tosza próbował odpowiedzieć wymijająco. Wspominał coś o ironii, jednak dużo osób uznała, iż dyrektor Tosza po prostu nie zna łódzkich pisarzy młodego pokolenia i dlatego zaprosił Owczarka, a nie np. Michała Murowanieckiego, czy Konrada Cioka, którzy bardziej pasowaliby do tego wydarzenia.

Impreza nabrała bardziej kabaretowego charakteru w czasie prezentacji fabularnego (sic!) filmu Pawła Jóźwiaka-Rodana pt. Osiem9. Chociaż Rodan jest studentem szkoły filmowej całość przypominała produkcję na poziomie czternastoletniego amatora (nie obrażając czternastoletnich amatorów). Obraz miał opowiadać o rocznikach 89. Aktorzy z wyglądu mieli po trzydziestce, mówili tak, jak młodzież dziesięć lat temu. Liceum grało łódzkie ASP, a scenariusz… Opowieść to szczyt szczytów grafomaństwa – była i scena seksu grupowego, brania narkotyków, pijaństwa, nawet samobójstwa. Brakowało jeszcze, aby główny bohater gwałcony był przez ojca, matka powinna umrzeć mu na raka, a pies zginąć pod kołami samochodu. Po pokazie odbyła się dyskusja o zaangażowaniu w sztuce. Jednak część z zaproszonych gości postanowiła  wcześniej pójść do Teatru Jaracza na spektakl „Przypadek Iwana Iljicza” i nie wzięła w niej udziału.

Szkoda tej groteski. Bo Joanna Lech, Dominika Ożarowska, Marta Syrwid oraz Przemysław Owczarek to autorzy, z których twórczością warto się zetknąć. Widać było, że spotkanie męczy ich (szczególnie Joannę i Przemka), ale jak powiedziała Marta – „kontrakt wykonany” (czytaj: przyszli, powiedzieli coś, otrzymali wynagrodzenie) i chociaż dobre z tego tyle, że nie przyjeżdżali do Łodzi na i za darmo. 

 
Młodzi idą w miasto Młodzi idą w miastoMłodzi idą w miasto Młodzi idą w miasto
Młodzi idą w miasto Młodzi idą w miastoMłodzi idą w miasto Młodzi idą w miastoMłodzi idą w miasto
Młodzi idą w miastoMłodzi idą w miasto

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
spotkanie_z_michele_roberts_20170908_1746311338
Michele Roberts w Domu Literatury (foto)
IMG_3971
VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 5 (foto)
Ojczyzna polszczyzna. Tuwim. Dodaj do ulubionych – Tuwimowskie Dyktando (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*